آربیتراژ شاخص : یک استراتژی معاملاتی خودکار اختیار معامله

در این مقاله، ما درباره معاملات آربیتراژی خودکار (آربیتراژ شاخص) و پیچیدگی های پیاده سازی این ایده در صورت عدم خودکارسازی، صحبت خواهیم کرد. یک شاخص، شامل سبدی از سهم هاست. قیمت شاخص، بستگی به قیمت های سهم های سازنده خودش دارد. اگر قیمت همه سهم ها ۵% افزایش یابد، آنگاه قیمت شاخص نیز ۵% افزایش می یابد.

آیا فکر می کنید در مورد نوسان هم همین طور است؟ اگر نوسان همه سهم ها ۵% افزایش یابد، آیا نوسان شاخص نیز ۵% افزایش می یابد؟ پاسخ اینست که نه لزوما! نوسان شاخص بستگی به همبستگی بین سهم ها دارد. اجازه دهید ببینیم چگونه…

در حالتی که بین سهام A و B همبستگی کمی وجود داشته باشد، اگرچه نوسان هر دو سهم A و B  افزایش یابد، نوسان شاخص کم و بیش ثابت باقی می ماند. از طرف دیگر، وقتی همبستگی زیاد است، آنگاه همه عناصر شاخص با هم حرکت می کنند و در نتیجه نوسان شاخص در صورتی که نوسان سهم ها بالا باشد، افزایش می یابد.

همبستگی

قرادادهای اختیار معامله سهام و شاخص

نوسانی که برای قیمت گذاری اختیار معامله شاخص مورد استفاده است، بستگی به نوسان به کار رفته در قیمت گذاری اختیار معاملات سهام و همبستگی بین سهم ها دارد.

نوسان به کار رفته در قیمت گذاری اختیار شاخص = تابع (نوسان به کار رفته در قیمت گذاری اختیار سهم ، سطح همبستگی میان سهم ها)

براساس قیمت اختیار معامله شاخص در بازار، می توانیم نوسان ضمنی به کار رفته در قیمت گذاری اختیار معاملات شاخص را بیابیم.

به طور مشابه، بر اساس قیمت اختیار معاملات سهام در بازار، می توانیم نوسان ضمنی به کار رفته در قیمت گذاری اختیار معاملات سهام را بیابیم.

با قراردادن این دو مقدار در تابع بالا، میانگین سطح همبستگی ضمنی میان سهم ها پیدا می شود!

میانگین سطح همبستگی ضمنی

اگر مثلا همبستگی فعلی شما، برابر با ۰٫۴ باشد و انتظار دارید که همبستگی افزایش یابد، این بدین معنیست که همه سهم ها با هم حرکت خواهند کرد، در نتیجه نوسان شاخص به همان نسبت افزایش می یابد. به طور مشابه اگر انتظار رود که همبستگی کاهش یابد، آنگاه انتظار می رود نوسان شاخص نسبت به اختیار معاملات سهام کاهش یابد.

میانگین نوسان ضمنی شاخص

وقتی انتظار رود که همبستگی افزایش یابد ← انتظار می رود نوسان اختیار شاخص افزایش یابد ← اختیار معامله شاخص بخرید و اختیار معامله سهام به نسبت وزن هایشان را بفروشید!

چرا باید به دنبال معاملات خودکار آربیتراژی برویم؟

  • تخمین سبد شاخص

مثلا فرض کنید سبد، شامل سهم A (43% وزن سبد) و سهم B (34% وزن سبد) است. شما آن را به طور تخمینی ۴۴ و ۳۳ در نظر می گیرید تا نسبت ۴ به ۳ حاصل شود. با این حال، در واقعیت، سهم های زیادی در یک شاخص وجود دارند. در این صورت چه تخمینی، به شما کوچک ترین اندازه سهم ها را با کمترین خطا می دهد؟ بالاتر از آن، اندازه های لات ها، ممکن است متفاوت باشند.در نتیجه محاسبات در این حالت مستلزم ریاضیات پیچیده ایست که نیاز به اتوماسیون دارد.

  • محاسبه Greekهای کل پورتفوی با ترکیب Greek های هر کدام از سهم ها و شاخص

برای مثال، وقتی که شما در حال معامله روی سبد شاخص Nifty هستید، پورتفوی شما یک دلتا، وگا و گامای مشخصی برای Nifty دارد و شامل سهم هایی مانند SBI، Reliance، TCS و … می باشد. برای خالص پورتفوی، پارامترهای حساسیت ریسک (Greeks) دلتا، وگا و گاما باید محاسبه شوند. این کار باید مرتبا و بی درنگ انجام شود.

  • با حرکت بازار، موقعیت معاملاتی از یک مجموعه قیمتهای اعمال به مجموعه ای دیگر، تمدید می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *