آربیتراژ : خرید و فروش همزمان یک دارایی برای کسب سود از تفاوت در قیمتها

آربیتراژ

خرید و فروش همزمان یک دارایی برای کسب سود از تفاوت در قیمتها را آربیتراژ می گویند. آربیتراژ، نوعی معامله است که با استفاده از تفاوت قیمت یک ابزار مالی یکسان یا مشابه در بازارهای مختلف، سود کسب می کند.

پدیده ی آربیتراژ ناشی از عدم کارایی بازار است و در صورتی که همه بازارهای کارا باشند، فرصت آربیتراژی وجود نخواهد داشت.

آربیتراژ زمانی رخ می دهد که یک ورقه بهادار در یک بازار خریداری شود و همزمان در بازار دیگری به قیمت بالاتری به فروش برسد، بنابراین آربیتراژ برای معامله گر، کسب سود بدون ریسک است.

آربیتراژ، مکانیسمی ایجاد می کند تا اطمینان حاصل شود که قیمت در بلند مدت از قیمت منصفانه ی آن عدول نمی کند.

با پیشرفت فناوری، کسب سود ناشی از اشتباهات در قیمت گذاری، بسیار سخت شده است. بسیاری از معامله گران، سامانه های معاملاتی شان را رایانه ای کرده اند تا نوسانات دارایی های مالی مشابه را رصد کنند. معمولاً هرگونه قیمت گذاری ناکارآمد و نادرست به سرعت برطرف شده و فرصت آربیتراژی در اغلب موارد در عرض چند ثانیه از بین می رود.

آربیتراژ نیرویی ضروری در بازار مالی است!

یک مثال ساده از آربیتراژ

به عنوان یک مثال ساده از آربیتراژ، این مورد را در نظر بگیرید؛ سهام شرکت الف به قیمت ۲۰ دلار در بورس سهام نیویورک به فروش می رسد و در همین زمان، همین سهام در بورس سهام لندن به قیمت ۲۰٫۰۵ دلار به فروش می رسد. یک معامله گر در این حالت می تواند این سهام را از بورس سهام نیویورک خریداری کرده و بلافاصله آن را در بورس سهام لندن به فروش برساند و از این طریق، ۵ سِنت سود به ازای هر سهم به دست آورد. معامله گر می تواند همچنان از این فرصت آربیتراژی استفاده کند تا زمانی که کارشناسان بورس سهام نیویورک دیگر سهامی از شرکت الف برای فروش نداشته باشند یا تا زمانی که کارشناسان بورس های سهام نیویورک و لندن، قیمت هایشان را با یکدیگر تطبیق دهند تا این فرصت از بین برود.

 یک مثال پیچیده تر از آربیتراژ

گرچه این مثال، یکی از پیچیده ترین استراتژی های مورد استفاده در آربیتراژ نیست، اما این مثال که در مورد آربیتراژ مثلثی (آربیتراژ متقاطع ارز) است، از مثال فوق، پیچیده تر است. در آربیتراژ مثلثی، معامله گر یک ارز را در یک بانک به ارز دیگری تبدیل می کند، سپس این ارز دوم را در بانک دیگری به ارز سومی تبدیل می کند و نهایتاً در یک بانک سوم، ارز سوم را مجدداً به ارز اول تبدیل می کند. این استراتژی مستلزم استفاده از نهادهای مالی مختلف است، چرا که هر بانکی نرخ تبدیل ارزهایش را به دلیل کارایی اطلاعاتی، یکسان نگاه می دارد.

برای مثال، فرض کنید که با دو میلیون دلار شروع به معامله کرده اید. ملاحظه می کنید که در سه مؤسسه مالی مختلف، نرخ تبدیل ارز به شرح زیر است:

  • مؤسسه اول: یورو/دلار آمریکا = ۰٫۸۹۴
  • مؤسسه دوم: یورو/پوند انگلیس = ۱٫۲۷۶
  • مؤسسه سوم: دلار آمریکا/پوند انگلیس = ۱٫۴۳۲

ابتدا این ۲ میلیون دلار را با نرخ ۰٫۸۹۴ در مؤسسه اول به یورو تبدیل می کنید و ۱ میلیون و ۷۸۸ هزار یورو دریافت می کنید. سپس این مبلغ یورو را در مؤسسه ی مالی دوم با نرخ ۱٫۲۷۶ به پوند تبدیل می کنید و ۱ میلیون و ۴۰۱ هزار و ۲۵۴ پوند دریافت می کنید. نهایتاً پوند دریافتی را با نرخ ۱٫۴۳۲ در مؤسسه ی سوم مجدداً به دلار تبدیل می کنید و به این ترتیب ۲ میلیون و ۶ هزار و ۵۹۶ دلار دریافت می کنید. مجموع سود بدون ریسک حاصل از این آربیتراژ برابر با  ۶ هزار و ۵۹۶ دلار است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *