استراتژی های انتخاب سهام: ۱۱ – تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال

استراتژی های تحلیل تکنیکال ، برای پیش بینی حرکات آینده قیمت به وسیله تحلیل حرکت گذشته و امروز بازار، مورد استفاده قرار می گیرند. بر خلاف تحلیل گران بنیادی، که ارزش ذاتی یک ورقه بهادار را ارزیابی می کنند، تحلیل گران تکنیکال از نمودارهای قیمتی و ابزارهای مختلف تحلیلی شامل اندیکاتورهای تکنیکال و الگوهای نموداری، برای ارزیابی قدرت و ضعف یک ورقه بهادار و پیش بینی تغییرات آتی قیمت استفاده می کنند.

چرا تحلیل تکنیکال درست کار می کند؟

تحلیل تکنیکال منعکس کننده این ایده است که قیمت، در روندهایی حرکت می کند که با تغییر نگرش سرمایه گذاران نسبت به نیروهای های مختلف اقتصادی، پولی، سیاسی و روانشناختی شناسایی می شوند. John Murphy به عنوان تحلیلگر تکنیکال در کتاب خود به نام ” Charting Made Easy” توضیح می دهد که:

“تحلیل نموداری (معروف به تحلیل تکنیکال)، مطالعه حرکت بازار با استفاده از نمودارهای قیمتی برای پیش بینی جهت آتی قیمت است. سنگ بنای فلسفه تکنیکال این اعتقاد است که همه عواملی که در قیمت بازار اثر می گذارند، یعنی اطلاعات بنیادی، رویدادهای سیاسی، فجایع طبیعی و عوامل روانشناختی، به سرعت در فعالیت بازار محاسبه می شوند. به بیان دیگر، اثر این عوامل بیرونی سریعا به نوعی در حرکت قیمت بروز می کنند، یا قیمت بالا می رود و یا پایین می آید.”

طرفداران تحلیل تکنیکال معتقدند که این رویکرد، درست کار می کند زیرا:

  • قیمت ها اطلاعات مرتبط را محاسبه و منعکس می کنند.
  • قیمت های در روندهایی حرکت می کنند.
  • تاریخ تکرار می شود.

در نتیجه، تحلیل گران تکنیکی معتقدند که حرکت تاریخی بازار می تواند برای پیش بینی حرکات آتی قیمت تحلیل شود. البته، اثربخشی (و سودآوری) هر یک از استراتژی های تحلیل تکنیکال نهایتا بر اساس کیفیت تحلیل و توانایی سرمایه گذار در واکنش به نتایج است.

چه نوع سرمایه گذارانی از تحلیل تکنیکال استفاده می کنند؟

هر کسی با یک نمودار قیمت و یک خط کش، البته امروزه با پلت فرم های نموداری آنلاین و موبایلی، می تواند از تحلیل تکنیکال برای اتخاذ تصمیمات سرمایه گذاری استفاده کند. گفته می شود، معمولا سرمایه گذاران از نوع “خرید و نگهداری”، آن کسانی نیستند که نمودارهای قیمتی را تحلیل می کنند و آنها عموما دنباله رو تحلیل بنیادی هستند. در عوض، تحلیل گران تکنیکال تمایل دارند که سرمایه گذاران فعالی باشند و یک موقعیت معاملاتی را برای دوره های کوتاه مدت برای منتفع شدن از نوسانات قیمتی، هم در بازارهای صعودی و هم در نزولی، نگهداری می کنند. بازه زمانی که یک موقعیت معاملاتی نگه داری می شود، بستگی به سبک معاملاتی سرمایه گذار دارد. ۴ سبک معاملاتی اصلی در زیر نشان داده شده است:

سبک معاملاتی تایم فریم دوره نگهداری سهم
معاملات حفظ موضع
(position trading)
بلند مدت ماه ها تا سال ها
معاملات swing کوتاه مدت روزها تا هفته ها
معاملات یک روزه کوتاه مدت یک روزه
نوسان گیری  (scalp trading) بسیار کوتاه مدت چند ثانیه تا چند دقیقه

تحلیلگران تکنیکال به چه چیزهایی اهمیت نمی دهند.

تحلیلگران تکنیکال محض، هیچ اهمیتی به ارزش ذاتی گیج کننده یک شرکت یا هر فاکتور دیگری که ذهن تحلیلگران بنیادی را به خود مشغول می کند مانند مدیریت، مدل کسب و کار یا رقابت نمی دهند. تکنیکالیست ها به روندهایی ضمنی در داده های گذشته، نمودارها و اندیکاتورها اهمیت می دهند و معمولا پول زیادی از معامله شرکتهایی که تقریبا هیچ چیز درباره شان نمیدانند کسب می کنند.

آیا تحلیل تکنیکال یک استراتژی بلندمدت است؟

در یک کلمه، نه! تحلیل گران تکنیکال معمولا در معاملاتشان خیلی فعال هستند، موقعیت های معاملاتی را برای دوره کوتاه مدتی نگه می دارند تا از نوسانات در قیمت، کسب درآمد کنند، چه قیمت بالا برود و چه پایین بیاید. یک تحلیل گر تکنیکال ممکن است بر اساس جهتی که داده ها می گویند قیمت در آن سمت حرکت خواهد کرد، موقعیت خرید یا فروش را روی یک سهم باز کند.

اگر یک سهم عملکردی را که یک تکنیکالیست پیش بینی کرده بود نداشت، او زمان اندکی را، با استفاده از سفارشات توقف زیان برای کاهش زیان ها، برای تصمیم گیری درباره خروج از موقعیت معاملاتی صرف می کند.

از آنجاییکه یک سرمایه گذار ارزشی باید صبر زیادی را به کار گیرد و منتظر بماند تا بازار ارزش گذاری  پایین اش را از یک شرکت اصلاح کند، یک تکنیکالیست باید چابکی معاملاتی بسیاری داشته باشد و بداند چگونه به سرعت، از موقعیت های معاملاتی خارج و یا به آن ها وارد شود.

سطوح حمایت و مقاومت

یک مفهوم مهم در تحلیل تکنیکال، سطوح حمایت و مقاومت است که ضرورتا نمایشی از عرضه و تقاضا است. تحلیلگران تکنیکال از سطوح حمایت و مقاومت برای شناسایی نقاطی در یک نمودار استفاده می کنند که درآنجا، توقف و یا بازگشت روند اصلی احتمالا رخ می دهد، یعنی رویداد هایی که می تواند یک فرصت معاملاتی را اطلاع دهند. این موضوع به این دلیل است که وقتی قیمت به یک نقطه حمایت یا مقاومت می رسد، یکی از این دو کار را انجام می دهد: بازگشت از سطوح حمایت و مقاومت و یا عبور از سطح قیمتی و ادامه در مسیر قبلی خودش.

در هر دو حالت، معامله گران می توانند بر روی جهت حرکت قیمت شرط ببندند و سریعا بفهمند آیا حق با آنها بوده است یا خیر. اگر قیمت در جهت خلاف حرکت کند، موقعیت معاملاتی، با یک زیان کم، بسته می شود. اگر قیمت در جهت درست حرکت کند، با این حال، ممکن است حرکت مهمی باشد. تصویر زیر یک نمودار روزانه با نواحی حمایت و مقاومت را نشان می دهد که با زرد کشیده شده اند.

سطوح حمایت و مقاومت - تحلیل تکنیکال

اندیکاتورهای تکنیکال

صدها اندیکاتور تکنیکال در دسترس تحلیلگران تکنیکال وجود دارد، که شامل طیفی از اندیکاتورهای با سابقه در حوزه عمومی (مانند میانگین متحرک یا RSI) تا اندیکاتورهای اختصاصی قابل خرید از بازار می باشد. تحلیلگران تکنیکال می توانند حتی گاهی با کمک یک برنامه نویس واجد شرایط، اندیکاتورهای منحصر بفرد خودشان را توسعه دهند.

اندیکاتورها در یکی از ۴ گروه اولیه اندیکاتورهای تکنیکال قرار می گیرند، چه یک اندیکاتور تکنیکال در حوزه عمومی باشد و یا چیزی که باید بخرید. نمودار زیر این ۴ نوع را به همراه مثال هایی برای هر کدام نشان می دهند.

انواع اندیکاتورهای تکنیکال
نوع مثال
روند میانگین متحرک، MACD، Parabolic SAR
ممنتوم Stochastics، CCI، RSI
نوسان باندهای بولینگر، ATR، انحراف معیار
حجم اسیلاتور Chaikin، OBV، ROCV

نحوه انتخاب سهام

تحلیل گران تکنیکال از اندیکاتورها و دیگر ابزارها برای یافتن فرصت های معاملاتی استفاده می کنند. برای مثال، یک معامله گر ممکن است نمودار سهمی را تحت نظر داشته باشد و اگر قیمت بالای میانگین متحرک ۲۰۰ روزه خود حرکت کرد، آماده قاپیدن سهم باشد. استراتژی های تحلیل تکنیکال بی شماری وجود دارند و هر کدام نیاز به بررسی های فراوان و تست کردن برای اطمینان از قابلیت پیاده سازی آن را دارند. (به یاد داشته باشید، البته که هیچ استراتژی سرمایه گذاری، چه مبتنی بر تحلیل بنیادی و چه بر تحلیل تکنیکال، نمی تواند تضمین کننده نتیجه ای باشد.)

تحلیل گران تکنیکال همچنین می توانند از ابزاری به نام فیلتر سهام استفاده کنند تا سهم ها را بر اساس معیارهای تعریف شده ای از طرف کاربر، که شامل داده های اندیکاتور تکنیکال و الگوهای قیمت است، پایش کنند. برای مثال، می توانید یک فیلتر برای شرایطی مانند زیر اجرا کنید:

  • الگوی سروشانه
  • الگوی مثلث افزایشی
  • حجم معاملاتی قوی
  • کراس میانگین متحرک ۵۰ روزه و ۲۰۰ روزه
  • حرکت به سمت بالای باند بولینگر

فیلتر، نتایج را نشان می دهد، یعنی آن سهم هایی که با معیارهای مشخص شده مطابقت داشته باشند. سپس سرمایه گذار می تواند وارد یک موقعیت معاملاتی شود و یا سهم را برای تایید های بعدی همچنان تحت نظر داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *