استراتژی های انتخاب سهام: ۱۰ – Dogs of the Dow

شاخص میانگین صنعت داو جونز (DJIA)، توسط Charles Dow در سال ۱۸۹۶ ساخته شد که میانگین موزون قیمتی ۳۰ تا از بزرگترین و تاثیرگذارترین شرکتهای موجود در NYSE و NASDAQ است. DJIA که معمولا “داو” نامیده می شود، یکی از قدیمی ترین و پر طرفدارترین شاخص های جهان است. معمولا به عنوان یک شاخص برای بازار وسیع تر دیده می شود، یعنی وقتی شبکه های خبری مالی می گویند:” بازار امروز صعودی است”، معمولا اشاره به عملکرد داو دارند.

Dogs of the Dow یک استراتژی سرمایه گذاری است که مبتنی بر ۳۰ عنصر شاخص DJIA است، که توسط Michael O’Higgins و در کتابش به نام ” Beating the Dow” مورد توجه قرار گرفت.

استراتژی ساده است: بعد از اینکه بازار سهام در آخرین روز سال بسته شد، ۱۰ سهم DJIA با بالاترین بازده سود تقسیمی را انتخاب کنید. سپس در اولین روز معاملاتی سال جدید، مقدار پولی برابری را در هر کدام از سهم ها سرمایه گذاری کنید. پورتفوی را برای یک سال نگه دارید و پروسه را در ابتدای سال بعدی تکرار کنید. دقت کنید که این یک استراتژی بلندمدت است: سال های زیادی است که داو عملکرد بهتری نسبت به این سهم ها داشته (نباید انتظار داشته باشید که این سهم ها عملکرد بهتری نسبت به داو داشته باشند). برای نتایج مثبت در طول زمان، سرمایه گذاران بر میانگین های بلندمدت متکی هستند.

در پایان سال، ارزش پورتفوی خود را جمع کنید و هر مقدار پول که می خواهید اضافه کنید. آن عدد را بر ۱۰ تقسیم کنید. فرض کنیم به هر سهم ۲۰۰۰$ برسد. بعدا ببینید که کدام یک از سهم های امسال، لیست سال بعد را ساخته اند. سهم هایی که این کار را نکرده اند را بفروشید و پورتفوی خود را دوباره موازنه کنید تا شما صاحب ۲۰۰۰$ از شرکت هایی که هم از پورتفوی قبلی نگه داشته اید و هم در سال جدید اضافه کرده اید، شوید. اگر هیچ سهمی در لیست تغییر نکرد، هنوز لازم است که موازنه مجدد داشته باشید.

نحوه یافتن سهم ها

شما چند گزینه برای یافتن سهم ها داو دارید که بالاترین بازده سود تقسیمی را داشته باشند:

  • حساب کنید. تنها ۳۰ سهم داو وجود دارد، پس شدنی است که خودتان بازده های سود تقسیمی را حساب کنید و سپس به ترتیب رتبه دهی کنید، از بالا به پایین! (نکته: اگر نتایج را درون برگه اکسل وارد کنید، راحت مرتب می شوند.) ۱۰ تای اول، همان سهم هایی هستند که مشمول استراتژی می شوند.
  • دریافت خبرنامه.به رایگان به اشتراک Dogs of the Dow Newsletter درآیید و شما لیست بازبینی شده ای را هر ساله به محض آماده شدن دریافت می کنید (دقت کنید که درکنار آن، شما خبرنامه های دیگری هم دریافت خواهید کرد!)
  • جستجو در وب. وب سایت های متعددی، لیست های به روز ۳۰ سهم داو را که شامل بازده های سود تقسیمی است نگه می دارند. سایت com را امتحان کنید: بر روی Dividend Yield در جدول کلیک کنید تا ۱۰ بازده سود تقسیمی اول را ببینید (برای یک مثال، تصویر زیر از ۲۷ جولای ۲۰۱۷). توجه داشته باشید که می توانید جدول را به یک فایل متنی CSV اکسپورت کنید، البته اگر حساب پریمیوم Dividend.com را داشته باشید.

انواع دیگر استراتژی

به دلیل سادگی استراتژی، بسیاری از افراد تلاش کرده اند تا آن را حتی برای ساده تر شدن و افزایش بازدهی تغییر دهند. انواع مختلف آن شامل:

  • Small Dogs of the Dow: در آخرین روز سال، ۱۰ سهم با بیشترین بازده سود تقسیمی را مانند قبل، انتخاب کنید. از این ۱۰ سهم، ۵ سهم با کمترین قیمت را انتخاب کنید، این های سهم های کوچک هستند. مقدار پولی برابری را در هر کدام سرمایه گذاری کنید و برای یک سال نگهداری کنید و سال بعد دوباره تکرار کنید. این نوع تغییر یافته، Dow 5 نیز نامیده می شود.
  • Dow 4: تقریبا شبیه به Small Dogs of the Dow، با این استثنا که ۴ سهم از سهم های Small Dogs با بالاترین قیمت انتخاب کنید و پنجمی را حذف کنید.
  • Foolish 4: که توسط Motley Fool مشهور شد. مانند Dow 4 انتخاب کنید اما ۴۰% پورتفوی را به سهم با کمترین قیمت اختصاص دهید و ۲۰% را به سه سهم دیگر.

One Response to “استراتژی های انتخاب سهام: ۱۰ – Dogs of the Dow”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *