بازار پر رونق سهام در چین

اگر از رونق بازار سهام چین بی خبر بوده اید، امروز وقت آن است که با این بازار بیشتر آشنا شوید!

از ابتدای ماه مارس ۲۰۱۵ تا انتهای آوریل ۲۰۱۵ (دو ماه)، تعداد حساب های معاملاتی گشایش شده در چین یک رقم سرسام آور میلیونی است. تنها در هفته ی آخر آوریل، تعداد کل حساب های سهام A گشایش شده ۳٫۲۵ میلیون بوده است.

سهام A در بازارهای سهام چین از جمله بازار سهام شانگهای و بازار سهام شنژن معامله می شود. سهام A معمولاً تنها برای اتباع چین قابل خریداری است و با واحد پول ملی چین یعنی رنمینبی معامله می شود. سهام B با ارزهای خارجی نظیر دلار آمریکا قیمت گذاری می شود و خرید آن برای اتباع سایر کشورها بلامانع است. هر دوی این بازارها شاهد رشد قابل ملاحظه ای بودند.

از جمله تحولات اقتصادی و  قانونگذاری های جدید که باعث این شکوفایی در بازارهای سهام چین شده اند عبارتند از:

  • تشویق و حمایت دولت از بازارهای سهام از طریق کاهش نرخ بهره
  • اصلاحات مالی جدید نظیر سامانه ی اتصالی بازار سهام هنگ کنگ
  • با رشد اقتصاد، قدرت مالی چینی ها برای سرمایه گذاری در بازار سهام افزایش یافته و بخش عمده ای از این سهام A توسط افراد عادی – و نه افراد متخصص – خریداری می شود.
  • بانک مرکزی چین چندین میلیارد ین به سیستم مالی چین تزریق کرده است.
  • بانک های خارجی مانند جی.پی مورگان چیس (JB Morgan Chase) و نمورا هولدینگز (Nomura Holdings) برای انجام معاملات سهام A مجوز گرفته اند.
  • دریافت وام خرید سهام (Margin Lending) از سال ۲۰۱۴ تا کنون سه برابر شده و از رکورد ۱٫۷ تریلیون یوآن (معادل ۲۷۴ میلیارد دلار) عبور کرده است. معاملاتی که از طریق این وام ها تأمین مالی می شود نزدیک به یک چهارم از حجم روزانه ی معاملات بازار سهام چای نکست (ChiNext) را تشکیل می دهد. بازار سهام چای نکست در شنژن واقع شده و طبق گزارش بانک سوئیسی UBS AG، سهام اکثر شرکت های استارتاپ چینی در آن معامله می شود.

گرچه بسیاری از سرمایه گذاران خارجی به دقت در حال رصد کردن بازارهای سهام چین بوده و منتظر رشد صعودی این بازار هستند، اما بعضی نیز به این روند بدبین هستند و وضعیت فعلی را به عنوان حبابی می بینند که توسط مؤسسات مالی چین ایجاد [برای جذب سرمایه ی خارجی] شده است. با توجه به بحران های جمعیتی چین از جمله کاهش نرخ بارداری، پیری جمعیت و افزایش دستمزدها، منتقدان به الگوهای رشد اقتصادی چین خوش بین نیستند. البته، سرمایه گذاران بین المللی بر این باورند که بازارهای سهام چین علیرغم رکود اقتصادی به رشد خود ادامه خواهند داد. علت این پیش بینی، خط مشی های اقتصادی دولت چین است که احتمالاً در آینده ی نزدیک، شرکت های دولتی نفتی و بانکی را به فروش سهام عام اجبار می کند.

در میان پیش بینی ها و شایعه های گوناگون، حقیقت این است که بسیاری از سرمایه گذاران هر روز بیشتر و بیشتر جذب بازار فریبنده ی چین می شوند و این علاقه حداقل در آینده ی نزدیک فروکش نخواهد کرد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *