داده کاوی

داده کاوی

داده کاوی فرآیندی است که شرکت ها برای تبدیل داده های خام به اطلاعات مفید از آن استفاده می کنند. کسب و کارها با استفاده از نرم افزاری که به دنبال یافتن الگوهایی در مجموعه های بزرگ داده ای است، می توانند اطلاعات بیشتری درباره مشتریانشان به دست آورند و استراتژی های بازاریابی موثرتری توسعه دهند و همچنین فروش خود را افزایش و هزینه ها را کاهش دهند.

داده کاوی، مبتنی بر جمع آوری موثر داده ها، انبارداری داده ها و همچنین پردازش رایانه ای است.

سوپرمارکت ها، مشهورترین کاربران تکنیک های داده کاوی هستند. بسیاری از سوپرمارکت ها، کارت های وفاداری رایگانی به مشتریان خود ارائه می دهند که به اجناس با قیمت کاهش یافته­ا­ی دسترسی داشته باشند، در حالیکه غیر اعضا، به این قیمت ها دسترسی ندارند. این کارت ها به فروشگاه ها کمک می کنند تا بتوانند ردیابی کنند چه کسی، چه چیزی را در چه زمانی و در چه قیمتی خریده است. سپس فروشگاه ها از این داده ها، بعد از تحلیل آنها، برای اهداف مختلفی استفاده می کنند. مثلا ارائه کوپن هایی که عادات خریدی مشتریان را هدف قرار می دهد و تصمیم گیری در مورد  این که چه زمانی محصولات به حراج گذاشته شوند و چه زمانی با قیمت کامل فروخته شوند.

داده کاوی می تواند منشا نگرانی باشد، مخصوصا زمانی که تنها از اطلاعات گزینش شده ای که نماینده همه گروه نمونه نیست، برای اثبات فرضیه ای خاص مورد استفاده قرار گیرد.

انبار داده

وقتی شرکت ها داده هایشان را درون یک پایگاه داده یا یک برنامه، متمرکز می کنند، به آن انبارداری داده می گویند. یک سازمان با داشتن یک انبار داده، می تواند بخشی هایی از داده ها را برای تحلیل و استفاده کابران خاصی، تفکیک کند. با این حال، در دیگر موارد، تحلیلگران می توانند با نوع داده هایی که مدنظرشان است آغاز کنند و بر اساس خصوصیات آن داده ها، یک انبار داده بسازند.

فارغ از این که کسب و کارها و دیگر نهادها چگونه داده هایشان را سازمان دهی می کنند، آنها از داده ها برای پشتیبانی از فرایند تصمیم گیری مدیریت بهره می گیرند.

نرم افزار داده کاوی

برنامه های داده کاوی، روابط و الگوهای درون داده ها را بر اساس خواست کاربران تحلیل می کنند. برای مثال، نرم افزار داده کاوی می تواند برای ساخت کلاس هایی از اطلاعات، مورد استفاده قرار گیرد.

برای درک بهتر، فرض کنید یک رستوران می خواهد برای شناسایی اینکه چه زمانی باید غذاهای مخصوص سرآشپز را ارائه کند از داده کاوی استفاده کند. رستوران به اطلاعاتی که جمع آوری کرده است نگاهی می اندازد و کلاس هایی را بر اساس زمان مراجعه مشتریان و سفارش آنها می سازد.

در موارد دیگر، داده کاوان، خوشه هایی از اطلاعات را بر مبنای روابط منطقی پیدا می کنند و یا به ارتباطات و الگوهای ترتیبی برای اتخاد تصمیم درباره روندهای رفتاری مشتریان نگاه می اندازند.

پروسه داده کاوی

پروسه داده کاوی به ۵ گام تقسیم می شود. در گام اول، سازمان ها داده ها را جمع آوری می کنند و درون انبار داده­ های خود بارگذاری می کنند. سپس در گام دوم، داده ها را یا در سرورهای داخلی خودشان و یا در فضای ابری، نگهداری و مدیریت می کنند. در گام سوم، تحلیلگران کسب و کار، تیم های مدیریت و متخصصان تکنولوژی اطلاعات به این داده ها دسترسی دارند و مشخص می کنند که می خواهند داده ها چگونه سازمان دهی شوند. سپس در گام چهارم، یک نرم افزار کاربردی، داده ها را بر اساس نتایج کاربر، مرتب می کند و در نهایت در گام پنجم، کاربر نهایی، داده ها را در یک فرمت ملموس مانند یک نمودار یا یک جدول، ارائه می کند.

2 Responses to “داده کاوی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *