مبانی معاملات الگوریتمی: مفاهیم و مثال ها ۲

فراتر از الگوریتم های معاملاتی مرسوم

کلاسهای ویژه ای از الگوریتم ها وجود دارند که تلاش می کنند “اتفاقات” را هم شناسایی کنند. این “sniffing algorithm”ها، که برای مثال توسط بازارگردان های طرف عرضه به کار گرفته می شوند، به صورت هوشمندانه، وجود هر نوع الگوریتمی در طرف تقاضای یک سفارش بزرگ را شناسایی می کنند.

چنین تشخیصی از طریق الگوریتم ها، به بازارگردان ها کمک خواهد کرد که فرصت های سفارشات بزرگ را شناسایی کنند و آنان را قادر می سازد تا با اجرا کردن سفارشات در یک قیمت بالاتر، به سود برسند. این  موضوع، گاهی با عنوان یک تکنولوژی پیشرفته ی پیشرو هم شناخته می شود.

الزامات فنی معاملات الگوریتمی

پیاده سازی الگوریتم ها توسط برنامه های کامپیوتری بخش پایانی فرایند معالات الگوریتمی است که توام با بک تست گیری (تست الگوریتم با عملکرد گذشته بازار سهام در دوره های تاریخی، جهت حصول اطمینان از سود بخش بودن استراتژی) می باشد.

انتقال استراتژی مشخص شده به یک فرآیند کامپیوتری یکپارچه که به یک حساب معاملاتی، جهت انجام سفارشات دسترسی داشته باشد، خود یک چالش جدی است. مواردی که برای اینکار مورد نیاز است بدین شرح می باشد:

 • دانش برنامه نویسی جهت نوشتن برنامه استراتژی معاملات مورد نیاز یا استخدام برنامه نویسان یا نرم افزار معاملاتی تجاری
 • اتصال به شبکه و دسترسی به پلتفرم معاملات جهت انجام سفارشات
 • دسترسی به اطلاعات بازار سرمایه گذاری برای آنکه الگوریتم ها بتوانند از طریق آنها فرصت ها را جهت اجرای معاملات رصد کنند.
 • توانایی و ایجاد زیرساخت جهت پیاده سازی بک تست سیستم به محض ساخته شدن سیستم (یعنی قبل از اینکه در بازار واقعی اجرا شود.)
 • موجود بودن اطلاعات تاریخی جهت انجام بک تست که بستگی به پیچیدگی قوانین اجرا شده در الگوریتم ها دارد.

مثالی درباره چگونگی عملکرد معاملات الگوریتمی

Royal Dutch Shell هم در بورس اوراق بهادار آمستردام (AEX) و هم در بورس اوراق بهادار لندن (LSE) معامله می شود. ما در ابتدا شروع می کنیم به ساخت الگوریتمی که فرصت های آربیتراژ را بتواند تشخیص دهد.

در اینجا چند مشاهده جالب توجه وجود دارد :

 • معاملات AEX به یورو انجام می شود، در حالیکه LSE به پوند استرلینگ بریتانیا معامله می شود.
 • با توجه به تفاوت زمانی یک ساعته، بازار AEX یک ساعت زودتر از بازار LSE باز می شود و پس از آن، معاملات اوراق هر دو بازار بطور همزمان برای چند ساعت بعدی انجام خواهند شد و زمان معاملات AEX یک ساعت زودتر به اتمام خواهد رسید.

آیا می توانیم احتمال معاملات آربیتراژی RDS را که در دو بازار با دو ارز متفاوت وجود دارد را بررسی کنیم؟

الزامات این کار:

 • یک برنامه ی کامپیوتری که بتواند قیمت های بازار فعلی را بخواند.
 • منابع قیمت از دو بازار LSE و AEX باشد.
 • منبع نرخ بازار فارکس برای GBP-EUR
 • قابلیت سفارش گذاری که بتواند سفارش را به بورس مناسب ارسال کند.
 • قابلیت بک تست بر روی قیمت های تاریخی

برنامه های کامپیوتری بایستی موارد زیر را انجام دهند:

 • قیمت ورودی سهام RDS را از هر دو بازار بورس بخواند.
 • استفاده از نرخ ارز خارجی در دسترس و تبدیل قیمت یک ارز به ارز دیگر
 • اگر اختلاف قیمت به اندازه ی کافی بزرگ باشد (بعد از کسر هزینه های کارگزاری) منجر به یک فرصت سودآور می شود و سپس سفارش خرید در قیمت پایین تر و سفارش فروش در قیمتی بالاتر ارسال شود.
 • اگر سفارشات به طور مطلوب اجرا شود، سود آربیتراژ را در پی خواهد داشت.

به همین سادگی!

با این حال اجرای معاملات الگوریتمی به همین سادگی نیست.

به یاد داشته باشید اگر شما می توانید یک معامله ی مبتنی بر الگوریتم را اجرا کنید، دیگر فعالان بازار هم می توانند این کار را انجام دهند. در نتیجه قیمت ها به صورت میلی ثانیه و حتی میکرو ثانیه در نوسان خواهند بود.

در مثال بالا، چه اتفاقی می افتاد اگر معامله خرید شما اجرا شود اما معامله ی فروش تان خیر !! چرا که قیمت فروش تا زمانیکه سفارش شما به بازار برسد تغییر پیدا می کرد. آنگاه شما با یک موقعیت معاملاتی باز، کارتان به پایان می رسید و استراتژی آربیتراژی تان بی ارزش می شد.

چالش ها و خطرات دیگری هم وجود دارد، مانند ریسک های خطای سیستم، خطاهای اتصال به شبکه، وقفه زمانی بین ارسال سفارش و اجرای آن و مهمتر از همه، الگوریتم های ناقص!

هرچه یک الگوریتم پیچیده تر باشد، نیازمند بک تست سختگیرانه تری قبل از استفاده واقعی است.

و در نهایت:

خودکار سازی توسط کامپیوترها با هدف کسب سود از آن، کار بسیار هیجان انگیزی است. اما باید اطمینان حاصل کرد که سیستم کاملا مورد آزمایش قرار گرفته و محدودیت های لازم تنظیم شده اند.

معامله گران تحلیلی باید یادگیری برنامه نویسی را در نظر بگیرند و سیستم هایشان را خودشان ایجاد کنند تا در رابطه با اجرای استراتژی های مناسب به طریقی خطاناپذیر، اطمینان داشته باشند.

استفاده ی محتاطانه و تست جامع معاملات الگوریتمی می تواند فرصت های سوآوری را ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *