معاملات آربیتراژ ریسک

آربیتراژ ریسک

آیا علاقه مند به کسب سود از سهام که سرخط اخبار ادغام و تملک است هستید؟ آربیتراژ ریسک (که به آن معاملات آربیتراژ ادغام نیز گفته می شود) راهی به سوی آن است.

آربیتراژ ریسک یک استراتژی معاملاتی مبتنی بر رویداد است که به دنبال کسب سود با در نظر گرفتن موقعیت خرید در سهام شرکت هدف و ترکیب آن به صورت اختیاری با موقعیت فروش در سهام شرکت تصاحب کننده برای ایجاد یک پوشش ریسک، است.

آربیتراژ ریسک یک سطح پیشرفته از استراتژی معاملات است که معمولا توسط صندوق های حفظ ارزش و کارشناسان الگوریتمی استفاده می شود. این استراتژی می تواند توسط معامله گران فردی هم مورد استفاده قرار گیرد اما به دلیل سطح بالای ریسک و عدم اطمینان های موجود در آن، به معامله گران با تجربه توصیه می شود.

با استفاده از مثالی دقیق، این مقاله به توضیح چگونگی کارکرد معاملات آربیتراژ ریسک، ویژگی ریسک و بازده آن، سناریوهای احتمالی برای فرصت های آربیتراژ ریسک و به چگونگی کسب سود معامله گران از آربیتراژ ریسک می پردازد.

مثالی از معامله ی آربیتراژ ریسک

در ابتدا باید گفت که در عصر روز گذشته هر سهم شرکت TheTarget به قیمت ۳۰ دلار بسته شد و پس از آن شرکت TheBigAcquirer یک پیشنهاد خرید آن با صرف ۲۰% ، به ارزش هر سهم ۳۶ دلار ارائه کرد.

این خبر فورا در قیمت آغازین صبح TheTarget منعکس شد و قیمت سهام آن به رقمی حدود ۳۶ دلار رسید.

همیشه مقداری از ریسک در معاملات ادغام و تملک (M&A) وجود دارد و این معامله ممکن است به دلایل مختلفی انجام نپذیرد؛ مانند: چالش های مقرراتی، مسائل جغرافیایی-سیاسی، تحولات اقتصادی، رد کردن پیشنهاد توسط شرکت هدف یا دریافت پیشنهادات متقابل از دیگر داوطلبان.

به این ترتیب، قیمت TheTarget زیر قیمت پیشنهادی ۳۶ دلار مثل ۳۳$، ۳۴$، ۳۵٫۵$ و … نوسان می کند که هرچه به قیمت پیشنهادی نزدیک تر باشد، احتمال انجام معامله بیشتر و ریسک آن کمتر می شود (و بالعکس).

همچنین این احتمال وجود دارد که قیمت معاملاتی بالاتر از قیمت پیشنهادی ۳۶ دلار برود. این اتفاق هم زمانی می افتد که چندین متقاضی تملک(acquirers) علاقه مند وجود داشته باشند و به احتمال زیاد دیگر داوطلبان پیشنهاد بالاتری را ارائه دهند.

با این حال، قیمت در سطحی پایین تر از بالاترین پیشنهاد نهایی قرار می گیرد. بنابراین، اجازه دهید با مورد قبلی که قیمت معاملاتی آن کمتر از ۳۶ دلار بود ادامه دهیم.

فرض کنید قیمت TheTarget شروع به حرکت از ۳۰ دلار به سمت قیمت پیشنهادی ۳۶ دلار می کند.

معامله گر آربیتراژ ریسک، فرصت خرید به موقع سهام را در قیمت ۳۳ دلار در اختیار دارد و پس از انجام تمام فرآیندهای مقرراتی اجباری، معامله در قیمت ۳۶ دلار و در طی یک بازه ی زمانی سه ماهه انجام می گیرد.

معامله گر به ازای هر سهم ۳ دلار سود کسب می کند که معادل ۹٫۰۹% در سه ماه و ۳۷% سالاته می باشد.

پوشش ریسک با استفاده از سهام شرکت تصاحب کننده

در واقعیت، همراه با جهش قیمت شرکت TheTarget، کاهش قیمت سهام شرکت TheBigAcquirer هم معمولا مشاهده می شود.

منطق آن این است که شرکت خریدار، هزینه های سرمایه گذاری تملک و پرداخت قیمت صرف را متحمل می شود و شرکت هدف را قادر می سازد که در واحدی بزرگتر ادغام شود.

در اصل، شرکت هدف، از هزینه های شرکت خریدار سود به دست می آورد. اگر پس از این پیشنهاد قیمت سهم TheBigAcquirer از ۵۰ دلار به ۴۸ دلار کاهش یابد، معامله گر می تواند موقعیت معاملاتی فروش را در قیمت ۴۹ دلار(برای مثال) بدست آورد و سودی معادل ۱ دلار به ازای هر سهم، یا ۲% در طی ۳ ماه، و یا تقریبا ۸% سود سالیانه کسب می کند.

جمع بندی سود از هر دو معاملات کوتاه مدت و بلند مدت منجر به (۳+۱)/(۳۳+۴۹) = ۴٫۸۷% در طی سه ماه و یا ۱۹٫۵۱% سود کلی سالیانه می شود.

سایر سناریوهای معاملاتی برای آربیتراژ ریسک

جدا از M&A، سایر فرصت های آربیتراژ ریسک در مواردی مانند واگذاری دارایی ها، صدور سهام جدید (انتشار حق تقدم یا تجزیه سهام)، موارد ورشکستگی، فروش اضطراری(distress sales)، یا معاوضه سهام بین دو شرکت، وجود دارند.

آربیتراژگرهای ریسک اغلب در چنین شرایطی از مزایایی برخوردار می باشند. زیرا که آنها برای معامله ی سهام، نقدینگی کافی در بازار فراهم می کنند. آنها سهامی را که دیگر سرمایه گذاران عادی ناامید از فروش شان هستند را می خرند و بالعکس. آربیتراژگرهای ریسک با تجربه، اغلب در مدیریت صرف چنین معاملاتی برای فراهم کردن نقدینگی بیشتر مورد نیاز، موفق هستند.

چنین تغییراتی در سطح شرکت ها و یا معاملات، به زمان کافی (ماه ها و یا بیش از یکسال) جهت تحقق نیاز دارند تا فرصت هایی را برای معامله گران متخصص فراهم کنند که ممکن است چندین بار بر روی سهام مشابه، معامله و کسب سود کنند.

ریسک های معاملات آربیتراژی

آربیتراژ ریسک، پتانسیل سود بالایی دارد اما مقدار ریسکش هم متناسب با آن است. در اینجا به تعدادی از سناریوهای ریسک که می تواند در نتیجه ی عملیات معامله و یا سایر عوامل باشد، می پردازیم:

– ادغام، تصاحب و تحولات شرکت را به سختی می توان دائما پیگیری کرد. فرضیه ی بازار کارا به میزان زیادی در دنیای واقعی معاملات به کار برده می شود و تاثیر اخبار و شایعات در رابطه با M&Aهای ممکن، بلافاصله در قیمت سهام منعکس می شوند. ممکن است معامله گران در سطوح قیمتی نامطلوب، موقعیت خود را ببندند که سود ناچیزی را به جای می گذارد. هزینه ی کارگزاری نیز میزان سود را کاهش می دهد.

– ریسک معامله نیز نشان می دهد، شکست در طی معامله، پیامدهای متعددی دارد و در نتیجه باید آربیتراژ ریسک به طور واقع بینانه ارزیابی شود. این ممکن است شامل مشاوره گرفتن از کارشناسان قانونی باشد که افزایش هزینه ها را هم در پی دارد.

– اگر معامله با شکست مواجه شود، قیمت ها به سطوح اولیه بازگردانده می شوند یعنی ۳۰ دلار برای شرکت هدف و ۵۰ دلار برای خریدار. معامله گر ۳ دلار و ۱ دلار را از دست خواهد داد که در مجموع منجر به از دست دادن ۴ دلار می شود. از لحاظ درصد نیز، ($۳+$۱)/($۳۳+$۴۹) = ۴٫۸۷% در طی سه ماه، یا ۱۹٫۵۱% به طور کلی در سال از دست می دهد.

– اغلب اتفاق می افتد که خریدار/پیشنهاد دهنده بیش از قیمت صرف، پیشنهاد می دهند و در نتیجه قیمت سهام کاهش پیدا می کند. زمانیکه معامله با شکست مواجه می شود، بازار از معامله ی بد برای خریدار جلوگیری می کند و سپس قیمت سهامش، حتی بالاتر از سطوح قبلی آن بالا می رود. این رخداد ممکن است به افزایش زیان برای معامله گری که موقعیت فروش را بر سهام خریدار دارد منجر شود.

– سناریوهای شکست مشابه، تاثیری منفی بر قیمت سهام هدف می گذارند و قیمت شان ممکن است به سطوح بسیار پایین تر از سطوح معامله ی دوره ی قبل برسد که خود منجر به زیان بیشتری می شود.

– جدول زمانی نامعلوم، فاکتور ریسک دیگری برای معاملات مبتنی بر رویداد در سطح شرکتی است. سرمایه ی معاملاتی، حداقل برای چندین ماه در معامله قفل می شود و به هزینه ی فرصت نیز منجر می شود. همچنین چندین معامله گر تلاش می کنند تا با وارد کردن موقعیت های پیچیده با استفاده از مشتقات، از آن سود ببرند. مشتقات اگرچه با تاریخ های سررسیدمی آیند اما ممکن است به صورت چالشی در طی دوره ی تاییدیه معامله نیز عمل کنند.

– معامله گران آربیتراژ ریسک معمولا از اهرم استفاده می کنند که تا حد زیادی سود و زیان بالقوه شان را افزایش می دهد.

سخن آخر

دنیای ادغام و تملک ها پر از عدم اطمینان است. اما برای معامله گران با تجربه که در مدیریت سرمایه مهارت دارند و قادر به حرکت سریع و موثر در تحولات دنیای واقعی هستند، آربیتراژ ریسک می تواند یک استراتژی پر بازده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *