معاملات خودکار فارکس: معرفی، استراتژی ها و پلتفرم ها

معاملات خودکار فارکس

تاریخچه معاملات فارکس

در بین معامله‌گران خرد که از معاملات خودکار استفاده می‌کنند، معاملات فارکس محبوب‌ترین نوع معامله محسوب می‌شود. در دهه اخیر، معاملات فارکس به علت دسترسی به اپلیکیشن‌های الکترونیکی و مبتنی بر وب و خدمات کارگزاری‌ها، محبوبیت قابل توجه‌ای را کسب کرده است. در دهه گذشته، تعداد کاربران کارگزاری‌هایی که معاملات خودکار فارکس را برای معامله‌گران خرد ارائه می‌دهند، رشد قابل توجه‌ای داشته است.

معاملات فارکس چیست؟

در معاملات فارکس، معامله ارزها بر مبنای نوسان‌گیری نرخ تبادل جفت ارزهای مختلف صورت می‌گیرد. برای مثال، بر مبنای نوسان‌گیری، معامله‌گران، مشتقات ارزی مانند قرارداد آتی USD/INR را خرید و فروش می‌کنند. سرمایه‌گذاران همچنین برای مقابله با ریسک تبادل ارز خارجی، اقدام به پوشش ریسک می‌کنند.

مثلا یک شرکت تولیدی هندی باید ۱ میلیون دلار در سه ماه آینده پرداخت کند، اما نسبت به نرخ تبادل آن زمان اطمینانی ندارد. برای پوشش ریسک‌های ناشی از نرخ نوسانات، قراردادهای آتی را خواهد خرید که یک میلیون دلار آمریکا را به روپیه هند با توجه به نرخ روزانه تبدیل می‌کند، حتی اگر نرخ تبدیل در آن روز بسیار پایین‌تر باشد. برای انجام این کار هزینه‌هایی برای این قراردادها مبتنی بر منحنی آتی معمولا پرداخت می‌شود.

چرا معاملات فارکس در بین معامله گران خرد محبوب است؟

اگرچه از لحاظ بنیادی، معاملات فارکس نسبت به معامله سهام متفاوت است، ولی مفاهیم مشابهی دارند. به دلایل زیر اینگونه معاملات در بین معامله‌گران خرد محبوب شده است:

  • بازاری با نوسان کمتر است: نوسانات روزانه نرخ ارز بسیار کم است.
  • بازاری با نسبت اهرم بالاتر است: می‌توان اهرمی با نسبت بیش از ۲۵۰:۱ برای سرمایه‌گذاری انتظار داشت. این بدین معنی است که اگر ۱۰۰ USD سرمایه‌گذاری کرده‌اید می‌توانید انتظار بازده‌ای بیش از ۲۵۰۰۰ USD داشته باشید. با این حال، این موضوع، بازارها را بسیار ریسکی می‌کند.
  • نقدشوندگی به شدت بالاست: این بازار ۲۴ ساعته است و نقدشوندگی بسیار بالایی دارد.

انواع استراتژی‌های معاملات فارکس

استراتژی‌های معاملاتی فارکس می‌تواند بر مبنای حجم، سرمایه و زیرساخت‌های فرد، معاملات فرکانس‌های پایین، متوسط و بالا باشد. در استراتژی‌های معاملاتی فرکانس بالا، استراتژی محبوب، آربیتراژهای آماری است که برای شناسایی فرصت‌های معاملاتی بر اساس ناکارآمدی بازار استفاده می‌شود. چنین فرصت‌هایی، کسری از ثانیه طول می‌کشد اما این سیستم‌های سرعت بالا هستند که اغلب می‌توانند با استفاده از حجم‌های زیاد، سودهای خوبی را از این طریق کسب کنند.

برای معامله‌گران خرد، استراتژی‌های معاملاتی فرکانس متوسط یا پایین توصیه می‌شود. اندیکاتورهای تکنیکال زیادی وجود دارند که برای شناسایی فرصت‌های معاملاتی استفاده می‌شوند. از این اندیکاتورها می‌توان به میانگین متحرک (EMA و SMA)، اندیکاتور قدرت نسبی (RSI)، باندهای بولینگر اشاره کرد.

استراتژی‌های بازار-خنثی (market-neutral) و دنبال‌کننده روند (trend-following strategies) دیگری مانند معامله جفت ارزها و مدل‌های معاملات لاک پشتی (turtles trading models) نیز وجود دارند که می‌توانند برای معامله‌گران فرکانس متوسط استفاده شوند. مدل‌های قیمت‌گذاری مشتقات و آتی‌های ارزها که بر مبنای Greekها هستند، می‌تواند برای ارزیابی ریسک و ورود به معاملات آپشن فارکس استفاده شود.

پلتفرم‌های معاملاتی خودکار فارکس

یکی از رایج‌ترین پلتفرم معاملات خودکار فارکس، متاتریدر ۴ می‌باشد که به MT4 هم شهرت دارد. پلتفرم معاملاتی خودکار با زبان اسکریپت‌نویسی MQL4/MAL5 ارائه می‌شود که یک زبان شی‌گرا مانند ++C می‌باشد. MT4 همچنین استراتژی‌ها و ربات‌های خودکاری دارد که می‌تواند مستقیما برای معامله کردن استفاده شود. لازم به ذکر است که شروع کردن به معاملات خودکار در فارکس با استفاده از هر پلتفرم معاملاتی یا بک تستی به یک سری دانش و مهارت‌ها نیاز دارد.

یادگیری استراتژی‌های معاملات فارکس

اگرچه سرمایه‌گذاران خرد، می‌توانند از اندیکاتورها و ربات‌های تکنیکال خودساخته در پلفترم‌های معاملات خودکار استفاده کنند، توصیه می‌شود که علم و چگونگی عملکرد این گونه استراتژی‌های معاملاتی را بفهمند تا قادر باشند ریسک‌های موجود در بازارهای فارکس را تشخیص دهند. استراتژی‌ها می‌بایست روی سابقه داده مناسب بک تست شود و بر مبنای شرایط متنوع بازار بهبود یابد. فهمیدن مفاهیم آماری و مدل‌های استوکاستیک این استراتژی‌ها می‌تواند کمک شایانی در کنترل ریسک بهتر و افزایش سود کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *