معاملات پرتواتر

معاملات پرتواتر

معاملات پرتواتر (HFT) یک پلتفرم معاملات کامپیوتری است که از رایانه های قدرتمند، برای معامله تعداد بسیار زیادی از سفارشات در سرعت فوق العاده بالا استفاده می کند. HFT از الگوریتم های پیچیده ای برای تحلیل چندین بازار و اجرای سفارشات بر اساس وضعیت بازارها بهره می­ گیرد. معمولا، معامله ­گرانی که سرعت اجرای معاملات آن ها زیاد است نسبت به معامله­ گران با سرعت اجرای معاملات پایین، سودآوری بیشتری دارند!

معاملات پرتواتر زمانی محبوب شد که بورس­ها شروع به ارائه مشوق­هایی برای شرکت­ها کردند تا نقدشوندگی بازار را افزایش دهند. برای مثال، بورس نیویورک (NYSE)، گروهی از تامین ­کنندگان نقدشوندگی را به نام “نقدکنندگان تکمیلی (SLP)” تشکیل داده که این گروه تلاش می کند برای مظنه های موجود در بورس، رقابت و نقدشوندگی ایجاد کند. NYSE به عنوان مشوق برای تامین نقدشوندگی، یا یک پاداشی را به شرکت­ها پرداخت می­ کند و یا تخفیفی به آنها ارائه می­ دهد. در جولای ۲۰۱۶، میانگین تخفیف­های ارائه شده توسط SLP، در حدود ۰٫۰۰۱۹ دلار بود که با در نظر گرفتن میلیون­ها معامله در روز، این مقدار منجر به سود بسیار زیادی می­ شود. SLP بعد از ورشکستگی Lehman Brothers در سال ۲۰۰۸ معرفی شد؛ یعنی دقیقا زمانی که نقدشوندگی، دغدغه اصلی سرمایه­ گذاران بود.

مزیت معاملات پرتواتر

مزیت اصلی معاملات پرتواتر این است که نقدشوندگی بازار را بهبود بخشیده است و تفاوت قیمت­های پیشنهادی و درخواستی (bid-ask spread) را که قبلا تلاش می شد آن را مقدار بسیار کوچکی کنند، حذف کرده است!

برای بررسی این موضوع، هزینه­ هایی برای معاملات پرتواتر در نظر گرفته شد و نتیجه آن شد که میزان این اسپرد افزایش یافت. در مطالعه­ ای، با وارد کردن هزینه­ هایی بر روی معاملات پرتواتر توسط دولت کانادا، تغییر اسپرد مورد ارزیابی قرار گرفت و نشان داده شد که این اسپرد به میزان ۹% افزایش یافت.

انتقادات نسبت به معاملات پرتواتر

موضوع HFT موضوع بحث برانگیزی است و نقدهای تندی نسبت به آن وارد شده است. HFT تعداد زیادی از واسطه ­گران و معامله­ گران را حذف کرده و به جای آن­ها از مدل­های ریاضیاتی و الگوریتم­ها برای تصمیم­ گیری استفاده می­ کند که باعث نادیده گرفتن تصمیمات و تعاملات انسانی در معادلات می­ شود. تصمیمات در چند هزارم ثانیه اتفاق می افتند که می تواند موجب حرکت شدید بازار بدون هیچ علتی ­شود.

به عنوان مثال، در ۶ می ۲۰۱۰، DJIA (میانگین صنعتی داو جونز) با بزرگترین سقوط خود در یک روز مواجه شد. کاهش ۱۰۰۰ واحدی و سقوط ۱۰ درصدی، تنها در عرض ۲۰ دقیقه قبل از آنکه شاخص دوباره بتواند به روند صعودی خود باز گردد! بررسی ­های دولت نشان داد که یک سفارش عظیم که یک فروش یکجا را فعال کرده بود، مسبب این سقوط بوده است.

انتقاد دیگری که به HFT گرفته می­ شود اینست که این معاملات باعث می ­شوند که شرکت­های بزرگ به هزینه شرکتهای کوچک و یا سرمایه­ گذاران نهادی و سرمایه­ گذاران خرد منفعت به دست آورند.

ایراد اساسی دیگری که نسبت به HFT وارد شده، اینست که نقدشوندگی تامین شده از HFT  یک “ghost liquidity” است؛ به این معنا که نقدشوندگی تامین شده از معاملات پرتواتر، تنها یک ثانیه در بازار وجود دارد و سپس از بین می رود که مانع می شود معامله گران، واقعا بتوانند این نقدشوندگی را معامله کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *