چگونه می توانید به یک معامله گر HFT تبدیل شوید؟

معاملات با سرعت بالا یک شاخه ی بسیار فنی است که نخبگانی را از رشته های مختلف علم و مهندسی – نظیر ریاضیات، فیزیک، علوم رایانه و مهندسی الکترونیک – به خود جذب می کند. در آمریکا برای پذیرش افراد در این حوزه از معاملات معمولاً به دنبال افرادی با مدرک دکترا یا کارشناسی ارشد فیزیک یا ریاضیات هستند، اما در هند وضعیت کمی متفاوت است. در هند، داشتن مدرک مهندسی در ریاضیات یا علوم رایانه یا مدرک کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی (MBA) در علوم مالی از یک کالج معتبر به همراه مهارت های حل مسئله و برنامه نویسی می تواند به شما شانس زیادی برای اشتغال به عنوان یک تحلیلگر الگوریتمی یا توسعه دهنده ی الگوریتمی در یک شرکت فعال در معاملات پرتواتر بدهد. گرچه داشتن یک مدرک دانشگاهی باعث اعتبار بیشتر هر رزومه ای می شود، اما نداشتن آن مانعی بر سر راه شما نیست. اگر تجارب کاری خوبی داشته باشید و رزومه ی شما از این نظر پربار باشد، شرکت های فعال در این حوزه برای کار شما ارزش قائل خواهند بود. اما باید به این نکته دقت داشته باشید که اشتغال به عنوان تحلیلگر الگوریتمی یا توسعه دهنده ی الگوریتمی نیازمند صرف زمان و تلاش بسیار است.

این حرفه برای چه کسانی مناسب است؟

معاملات با سرعت بالا (HFT) در واقع یک بازی مبتی بر سرعت است (Tick-To-Trade) که در آن سرعت واکنش استراتژی الگوریتمی شما به داده های ورودی بازار، عامل تعیین کننده در موفقیت است. شرکتی که در این بازی بر قله ی موفقیت می ایستد، شاید با استفاده از سخت افزارهای جدیدتر و پیچیده تر، با اختلافی در حد چند میکروثانیه یا حتی کسری از میکروثانیه به کنش های بازار واکنش نشان می دهد.

این عرصه بسیار رقابتی است، به این معنا که شما باید به طور مداوم در حال تکامل سیستم هایتان باشید. گرچه این نوع معاملات در اکثر موارد نتیجه بخش هستند، اما گاه در نتیجه ی تغییر ساختار بورسها، یا تصویب یک قانون جدید یا سبقت گرفتن یک رقیب از سرعت پردازش شما، باعث می شود که ماه ها کار سخت و تحقیق به هدر رود. به همین دلایل، این شغل مناسب افراد بسیار فنی و منظم است که به دنبال استقلال در کار هستند و همزمان به دنبال ایجاد یک فضای همکاری مطبوع و دارای انطباق پذیری بالا با سایر افراد هستند و البته می توانند در شرایط کاری پرفشار کار کنند.

امروزه بیشتر شرکت های فعال در معاملات با سرعت بالا نسبتاً کوچک هستند و کمتر از ۱۰۰ کارمند دارند. پس برای موفقیت در این کار باید فرهنگ کارآفرینی و تفکر شایسته سالاری داشته باشید. با لحاظ کردن کمیسیون، می توان گفت که درآمد معاملات الگوریتمی چندبرابر حقوق پایه ی میانگین است. اگر توانایی خود را برای درآمدزایی نشان دهید، می توانید کمیسیون بیشتری به دست بیاورید. مزیت این نوع کار کردن بر پایه ی کمیسیون آن است که خواهید توانست به مرور زمان “جایگاه خودتان” را در شرکت مستحکم کنید.

ممکن است شرکتی حتی قصد استخدام نیرو نداشته باشد، اما اگر مهارت شما در یک حوزه ی خاص به قدری قوی باشد که برای شما یک سمت شغلی درست کنند. رویکرد شایسته سالاری در معاملات با سرعت بالا معمولاً میزان زیادی از استقلال را به کارمندان می دهند. بنابراین اگر می خواهید با افراد بسیار باهوش و توانا با محیطی پویا و انگیزشی همکاری کنید، پس این بازار برای شما مناسب است.

چنین سمت هایی معمولاً نیازمند ساعات طولانی تر کار است و حتی کار بین ۱۰ تا ۱۵ ساعت در روز چندان عجیب نیست. سرعت بالا، تحرک فکری زیاد و درآمد خوب این کار معمولاً حجم بالای کار را جبران می کند. این شکل از زندگی و کار ممکن است مناسب شما باشد یا نباشد!

چگونه می توانید وارد این حوزه شوید؟

بیشتر روش های ورود به معاملات با سرعت بالا نیازمند مهارت های فنی پیشرفته در یک یا چند حوزه از علوم نظیر ریاضیات، فیزیک، علوم رایانه یا مهندسی کامپیوتر هستند.

  • کالج های مهندسی/MBA : بسیاری از شاغلین در حوزه ی معاملات با سرعت بالا مستقیماً از کالج مرتبط با این حوزه استخدام شده اند. این روند تقریباً شبیه روند استخدام فارغ التحصیلان رشته های فنی است، با این تفاوت که تحصیل در کالج های مرتبط با این معاملات، باعث اعتبار بیشتر رزومه ی شما می شود. معمولاً بهترین دانشجویان از بهترین مدرسه های فنی در طول دوران تحصیلشان برای کار در این حوزه گلچین شده و سپس آموزش می بینند.
  • متخصصین صنعتی در حوزه های داده های انبوه / یادگیری ماشین / معاملات با سرعت پایین: متخصصین در نرم افزارهای معاملات با سرعت پایین معمولاً در حوزه ی معاملات با سرعت بالا هم به کار گرفته می شوند. کسب تخصص در زمینه ی داده های انبوه یا یادگیری ماشین یکی دیگر از راه های ورود به این حوزه است.
  • تجربه ی معاملات مالی: هر فردی که از روندهای کاری معاملات مالی سررشته داشته باشد می تواند در حوزه ی معاملات با سرعت بالا جذب شود، چرا که این افراد می توانند در زمینه ی تحقیق برای طراحی الگوریتم های جدید که بتوانند ساختار معاملات را تشریح کنند، به کار گرفته شوند.

روش های فوق الذکر از جمله رایج ترین روش های اشتغال در حوزه ی معاملات الگوریتمی یا معاملات با سرعت بالاست و هیچ مانعی نمی تواند افراد باانگیزه را از ورود به این حوزه باز دارد. یک تحلیلگر فعال باید با گذراندن دوره های مرتبط یا کارهایی نظیر انجام تحقیقات، یا نوشتن مقاله در نشریه های تحقیقاتی مالی، مهارت های خود در حوزه ی معاملات الگوریتمی را به روز نگه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *