عرض اندام شرکت تحلیلگر امید در اولین مسابقه معاملات الگوریتمی | شرکت تحلیلگر امید

مقدمه

بازار سرمایه در پنجمین قرن فعالیت مستمر خود قرار دارد. در طول این مدت تغییرات بسیاری به خود دیده است. یکی از این تغییرات نحوه سفارش گذاری و معاملات بوده است. در طول این مدت هم شیوه سفارش گذاری در بازار سرمایه دگرگون شده و هم استراتژی های خرید و فروش سهام توسط سرمایه گذاران به بلوغ رسیده است. شیوه سفارش گذاری از روش ثبت سفارشات کاغذی شروع شده و اکنون به صورت تکامل یافته خود – معاملات برخط- صورت می پذیرد. استراتژی های خرید و فروش نیز از ابزارهای ساده نمودارهای تحلیل تکنیکال و سیگنال های بنیادی بر روی کاغذ شروع شده و اکنون به الگوهای تماما الکترونیکی خرید و فروش رسیده است. تبلور هر دو پیشرفت فوق الذکر را می توان در معاملات الگوریتمی یافت. معاملات الگوریتمی در بازارهای مالی الکترونیکی، به معنای استفاده از برنامه‌های رایانه‌ای و ماشین به جای انسان، برای ورود سفارش‌های معاملاتی است. در واقع یک یا چند الگوریتم، به جای انسان در انتخاب و اعمال این سفارش‌ها، از جنبه های مختلف همانند زمانبندی، قیمت یا حجم آن، تصمیم میگیرد. با توسعه روز افزون بازارهای مالی و افزایش سرعت معاملات، نیازهای جدیدی همچون نیاز به ابزارهای معاملاتی هوشمند و خودکار و ربات های سریع جهت رصد سریع و به موقع بازار بیشتر احساس می‌شود.

در حال حاضر بخش عمده ای از معاملات بازار سهام در کشورهای توسعه‌یافته توسط الگوریتم ها صورت می پذیرد. در کشورمان نیز معاملات الگوریتمی در سال های اخیر مورد حمایت نهاد ناظر و به ویژه شخص رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته است. از سوی دیگر، یکی از راه های توسعه بازار سرمایه آن است که ابزارهای جدید مالی به عموم مردم و متخصصان معرفی شود. از این رو طراحی مسابقه بعنوان  یکی از ابزارهای آموزشی و توسعه فرهنگی از جانب سازمان بورس قلمداد می شود؛ در این شیوه شرکت کنندگان در مسابقه، پس از اتمام آن همانند سفیرانی، مطالب آموزشی فراگرفته شده را در اختیار جامعه مخاطب قرار می دهند که خود موجب رشد و ارتقای دانش زنجیره ای سرمایه گذاران می شود. به همین منظور سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس اقدام به برنامه ریزی و اجرای نخستین مسابقه معاملات الگوریتمی بازار سرمایه نموده است.

نخستین مسابقه معاملات الگوریتمی در منطقه غرب آسیا با حضور بیست تیم توسط سازمان بورس و اوراق بهادار و با حمایت بانک پاسارگاد برگزار شد. در این مسابقه، نخبگان جوان و خلاق ایرانی طی مدت یک ماه در سه عرصه سهام، اوراق و چالش حل مسئله به رقابت پرداختند.

شرکت دانش بنیان هرمس در دو بخش سهام و اوراق درآمد ثابت موفق به کسب رتبه اول شد. این استارتآپ با بنیانگذاری محمد امین فلاح، محمدرضا جعفرزاده، هومن حسن دوست و سرمایه گذاری شرکت تحلیلگر امید از سال ۹۴ فعالیت خود را در حوزه معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه با برند تجاری استلار آغاز کرده است.

شرکت سرمایه گذاری هرمس تیم اول مسابقات الگوریتمی

همچنین در بخش چالش حل مسئله استارت آپ ترید آپ موفق به کسب رتبه اول شد. بنیاندگذار این شرکت احمدرضا کشاورزی و سرمایه گذار این استارتاپ نیز شرکت تحلیلگرامید است.

شرکت تریدآپ تیم اول مسابقات الگوریتمی

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *