معاملات خودکار (Automated Trading)

معاملات خودکار

معاملات خودکار یا الگوریتمی آن دسته از معاملاتی هستند که از الگوریتم های کامپیوتری برای تولید سیگنال های معاملاتی، ارسال سفارش و مدیریت پورتفوی، بدون دخالت انسان و یا گاها با دخالت فرد، استفاده می کند.

معاملاتی که در بازار یا پلتفرم های پیچیده الکترونیکی با استفاده از الگوریتم ها انجام می شوند، شباهت بسیاری به معاملات الکترونیکی دارند. تفاوت اینجاست که تصمیم گیری در مورد حجم یا اندازه، زمان و قیمت سفارش نیز توسط خود الگوریتم ها صورت می گیرد. علاوه بر این، معاملات الگوریتمی، دامنه معاملاتی را که محدود به محیط معاملات الکترونیک می شد را افزایش می دهد.

معاملات فرکانس بالا (High Frequency Trading)

طبقه خاصی از معاملات الگوریتمی است که با ویژگی هایی از جمله دوره نگهداری کوتاه مدت، مدت زمان واکنش بسیار کم و حجم معامله روزانه بالا مشخص می شود. بنابراین، الگوریتم ها طوری نوشته می شوند که فرصت های معاملاتی که در مدت زمان بسیار کوتاه میلی یا میکرو ثانیه به وجود می آید را شناسایی و استفاده کند. حاشیه سود هر معامله کم است که با سرعت بالا و حجم زیاد معاملات جبران می شود.

معاملات الگوریتمی (Algorithmic Trading)

در این نوع معاملاتت، از تکنیک های پیشرفته آماری برای تصمیم گیری نسبت به انجام معامله استفاده می شود که این معامله می تواند دستی یا الکترونیکی اجرا شود. با توجه به پیشرفت قدرت محاسباتی کامپیوترها، بهتر است که استراتژی های معاملاتی بک تست شوند تا احتمال خطای انسانی به شدت کاهش یابد. فرکانس معامله با توجه به استراتژی می تواند بالا یا پایین باشد.

 • مدل کارگزاری قدیمی

 • مدل بازار خودکار

 • مدل اجرای الگوریتم همراه با API

 • دسترسی مستقیم به بازار (DMA)

معاملات خودکار، مورد استقبال و پذیرش بازارهای جهانی قرار گرفته است و در مدت زمان کوتاهی، در بازارهای توسعه یافته تبدیل به یک روش شایع و معمول در بین معامله گران شده است و به سرعت در حال گسترش در اقتصادهای در حال توسعه می باشد.

در اینجا راهنمای بسیار ساده و مرحله به مرحله یادگیری معاملات خودکار برای معامله گران خرد آورده شد که به شما کمک می کند تا انواع استراتژی های معاملات خودکار را به کار گیرید.

3 Responses to “معاملات خودکار (Automated Trading)”

 1. سلام و خسته نباشید؛
  آیا اکنون امکان ارسال اتوماتیک دستورات خرید و فروش برای کارگزاریهای بورس تهران وجود دارد؟ در جایی شنیدم که چنین امکان برای افراد حقیقی معمولی هنوز فراهم نشده است.
  با سپاس

  • در حال حاضر فقط برای حقوقی ها این امکان فراهم شده است.
   برای اطلاع نسبت به آخرین اخبار معاملاتی کانال تلگرام @Omid_analyzer و یا آیدی اینستاگرام تحلیلگرامید را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *