حقایقی در رابطه با بازارهای غیرشفاف

بازارهای غیرشفاف

مفهوم بازارهای غیرشفاف یا دارک پول

بازارهای غیرشفاف برای بسیاری از مردم رمزآلود است. آنها با عملکرد بازارهای غیرشفاف آشنایی ندارند بنابراین تصورات غلط بسیاری در رابطه با آنها وجود دارد.

این بازارها بسیار مشابه با بورس اوراق بهادار (جایی که معاملات در سیستم های معاملاتی متناوب انجام می گیرند) هستند اما تفاوت عمده شان این است که جزئیات قرار گرفتن سفارشات در بازارهای غیرشفاف نامشهود است. بنابراین، میزان سفارش و مظنه خرید، در دسترس دیگر معامله گران قرار نمی گیرد. هرچند که معامله گران واقعی در این بازارها از این سیستم راضی هستند، انتقادهای زیادی از سوی افرادی که کاربران آن نیستند وجود دارد.

بازارهای غیرشفاف (dark pool)

در این مقاله چند نکته در رابطه با بازارهای غیرشفاف را بیان خواهیم کرد:

 • بازارهای غیرشفاف به ما این امکان را می دهند تا سفارشات حجم بالا را با حداقل هزینه اعمال کنیم.
  بازار غیر شفاف، نوعی بازار است که هویت خریداران و فروشندگان برای یکدیگر نامعلوم است. معامله گران پیشنهاد سفارش خود را به امید پر کردن سفارش شان انجام می دهند. قبل از وجود بازارهای غیر شفاف، اگر شما می خواستید حجم بالایی از سهام را خریداری کنید همه ی گزینه هایی مانند VWAP یا “معاملات کند طی چند روز آینده” قابل پیش بینی، ریسکی و در نتیجه ی تاثیرات بازار بودند.
 • بازارهای غیرشفاف مشکلاتی مانند استراتژی های gaming ، front running، پامپ و دامپ و pinging دارند که برای استفاده، آنها را سخت و چالش زا می سازند.
  با این حال واقعیت بازارهای غیر شفاف پیچیده تر از آن است. راه های بسیاری وجود دارند که گیمرها را درگیر در استراتژی هایی می کنند که به وجود سفارش در بازار غیر شفاف پی می برند مانند دستکاری در مظنه ها، pinging، front running، تغییرات قیمت و … .
  برای مثال یک خریدار ممکن است پیشنهاد خرید حجم کم ۱۰۰ سهام را داشته باشد. اگر سفارش با سرعت پر شود، او متوجه خواهد شد که فروشنده ای با سفارشی بزرگ در بازار وجود دارد. در نتیجه بازار غیر شفاف دیگر ناشناخته باقی نخواهد ماند.
 • بازارهای غیرشفاف برای جلوگیری از فاش شدن اطلاعات از روش های مختلفی استفاده می کنند.
  مشارکت محدود و اجرای حداقل مقدار حجم برای معاملات، چندین روش برای جلوگیری از قماربازی و افشای اطلاعات هستند. با این حال، بازارهای مختلف به شیوه های متفاوتی رفتار می کنند.
 • در بازار آمریکا بیش از ۳۰ بازار غیر شفاف متفاوت وجود دارد که همگی مستقل از هم عمل می کنند و بین آنها هیچ شفافیت و اتحادی رسمی وجود ندارد.
 • خرده فروشان، مخالف بازارهای غیر شفاف هستند.
  بازارهای غیرشفاف ممکن است بر بازار، اثرات منفی داشته و یا هیچ اثری نداشته باشند. اگر یک معامله با حجم بالا در این بازار اتفاق بیافتد ( که بعدا نیز به بازار منتقل خواهد شد)، بازار ممکن است به صورت افزایش و یا کاهش لحظه ای، واکنش نشان دهد. این اتفاق ممکن است بر طرف های معامله تاثیر نگذارد اما ممکن است بر مابقی افرادی که در معامله ی اولیه دخیل نبوده اند تاثیر بگذارد. از زمانی که به خرده فروشان اجازه ی معامله در بازارهای غیر شفاف داده نشد، مخالفت شان با آن آغاز شد و از این رو نتوانستند از این بازار بهره مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *