فرانت رانینگ یا سوء استفاده از اطلاعات نهانی

فرانت رانینگ یک اقدام غیرقانونی

فرانت رانینگ چیست؟

فرانت رانینگ زمانی است که یک کارگزار یا یک شرکت حقوقی، بدین خاطر وارد یک معامله می­شود که از تراکنش بزرگی که هنوز اخبار آن عمومی نشده، اطلاع دارد. این خبر قبلی، روی قیمت سهم مورد نظر تاثیر مستقیم خواهد داشت و درنتیجه کارگزار از این معامله سود خوبی به دست خواهد آورد. فرانت رانینگ همچنین زمانی رخ می­دهد که کارگزار یا تحلیل­گری قبل از پیشنهاد خرید و فروش سهام به مشتریان، آن سهام را برای حساب شخصی خود خرید و فروش کند. فرانت رانینگ را با عنوان (tailgating) هم می­شناسند. فرانت رانینگ غیر قانونی و غیر اخلاقی است چرا که سو استفاده از اطلاعاتی است که تنها عده­ای معدود می­دانند و عموم از آن بی خبرند. اگر جریان این تراکنش عمومی شود آن وقت خرید یا فروش زودتر مانعی ندارد. فرد معامله گر می بایست نسبت به این اقدمات در بازار های غیرشفاف آگاهی داشته باشد.

فرانت رانینگ چگونه کار می­کند؟

فرانت رانینگ عمل یک کارگزار یا معامله­ گر است که درست پیش از عمومی شدن خبر، اقدام به معامله می­کند تا سودی با ارزش اقتصادی به دست بیاورد. مثلا یک کارگزار سفارشی مبنی بر خرید ۵۰۰،۰۰۰ سهم شرکت XYZ دریافت می­کند. او سفارش مشتری را به حالت تعلیق نگه می­دارد تا ابتدا مقداری از این سهام را برای حساب شخصی خود خریداری کند و سپس سفارش مشتری را انجام دهد. در اینجا به علت حجم بالای سفارش مشتری، قیمت این سهام افزایش می­یابد و همین برای کارگزار تولید سود آنی می­کند.

در این حالت است که فرانت رانینگ غیر قانونی و غیراخلاقی محسوب می­شود چرا که کارگزار یا معامله گر را مقدم بر دیگران می­دارد. فرانت رانینگ همانند معاملات درونی، امتیازات غیر منصفانه ­ای را برای کارگزار یا معامله گری رقم می­زند که به اطلاعات عمومی نشده دسترسی دارند. این اطلاعات بر قیمت سهام اثر گذار است.

فرانت رانینگ زمانی اتفاق می­افتد که یک تحلیل­گر قبل از ارائه سیگنال خرید یا فروش به مشتریان، ابتدا برای خود خرید و فروش می کند. معامله­ گر می­داند که این سیگنال بر قیمت سهام مورد نظر تاثیر می­گذارد، و بدین خاطر است که انجام معامله قبل از ارائه سیگنال، غیر قانونی و غیر اخلاقی است. البته این قضایا تا حدی خاکستری هستند و شرکت­ها ممکن است پوزیشن های خرید و فروش متفاوتی اتخاذ کنند.

هر شرکت یا شخص می­تواند نسبت به سیگنال های پیشنهادی خود اقدام به خرید و فروش کند اما تصمیم به اجرای معاملات آنها باید منوط به زمانی باشد که سیگنال ارائه می شود. اینکه شرکت­ها تصمیم به خرید و فروش بگیرند مانعی ندارد و غیر قانونی هم نیست اما تلاش برای سود بردن از اطلاعاتی که عمومی نشده سوء استفاده تلقی می شود.

معامله­ گر می­تواند در سهمی را خریده باشد و علت خرید خود را برای دیگران شرح دهد. این غیر قانونی نیست چرا که هدف معامله­ گر صرفا کسب سود از این خرید و نشر اطلاعات نمی باشد.

فرانت رانینگ

فرانت رانینگ در صندوق­ های سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص:

صندوق­های سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص هم با پدیده فرانت رانینگ مواجهند اگرچه فرانت رانینگ آنها غیر قانونی نیست! پرتفوی صندوق­های سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص، از شاخص کپی برداری می کند. چون این شاخص ترکیب سهام خود را متناوبا تغییر می­دهد، معامله ­گران می­توانند هنگامی که صندوق­های سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص پرتفولیوی خود را به روز می­کنند، آن را مشاهده کنند. درنتیجه این کار، معامله­گران سریعاً برای خرید یا فروش سهام پیشگام می­شوند تا یا سودی حاصل کنند یا جلوی ضرری را بگیرند.

برای مثال در سال ۲۰۱۵ شاخص استاندارد (S&P 500) گروه امریکن ایرلاین را به هلدینگ­های خود افزود. این بدان معنی بود که S&P 500 باید سهام امریکن ایرلاین را خریداری می­کرد تا پورتفوی خود را به روز کند. شاخص­ها و صنوق­های دیگر که S&P 500 را دنبال می­کردند، نیز باید همان کار را انجام می­دادند. بلافاصله پس از این اعلام، معامله­ گران سهام بسیاری را از این شرکت را خریدند زیرا می­دانستند این صندوق­ها و شاخص­ها همگی قرار است حجم بالایی از سهام را خریداری کنند. زمانی که این سهام به شاخص افزوده شد تا ۱۱ درصد افزایش قیمت پیدا کرده بود. علت این امر یکی به خاطر خرید S&P 500 و دیگری به دلیل اطلاع معامله­گران از این خرید بوده است. این گونه از فرانت رانینگ شاخص، قانونی است. اطلاعاتی که سرمایه­گذاران از آن استفاده می­کنند عمومی شده است و هیچ برتری نامنصفانه­ای نسبت به دیگران ندارند.

نمونه ­هایی از فرانت رانینگ قانونی و غیر قانونی:

فرانت رانینگ غیر قانونی دو گونه است: گونه اول همان است که پیشتر گفتیم: اقدام به خرید و فروش پیش از عمومی شدن یک سفارش و گونه دوم اقدام به خرید و فروش بر اساس اطلاعاتی که در دسترس عموم قرار نگرفته است.

فرض کنید یک کارگزار متوجه شود یک سفارش فروش  ۲۰۰۰ تایی از یک سهام کم معامله را مشاهده می کند. فروش این حجم از سهام می­تواند قیمت هر سهم را تا یک دلار کاهش دهد. کارگزار اول، ۲۰۰ سهم از حساب شخصی خود را می­فروشد، سپس سفارش کارفرمای خود را انجام می­دهد. همچنان که انتظار می­رود فروش این حجم از سهام باعث افت قیمتی اساسی می­شود. در اینجا کارگزار با خرید پوششی، این ۲۰۰ سهم فروخته شده را پوشش می­دهد و خیلی ساده ۲۰۰ دلار به جیب می­زند. در یک مثال دیگر، فرض کنید شرکتی قرار است درباره شرکتی دیگر اخبار ناگواری را اعلام کند. تحلیل­گری که برای شرکت اول کار می­کند با پیش­بینی اینکه این اخبار ناگوار منجر به افت قیمت می­شود سهامش را در کوتاه مدت به فروش می­رساند. تحلیل­گر موضع خود را می­پوشاند و سریعا به سود می­رسد که این غیر قانونی است. اینکه پس از اعلام اخبار، سهام به فروش برسد غیر قانونی نیست چرا که این اخبار عمومی شده است.

این تنها کسب سود مالی نیست که کار کارگزار یا تحلیل­گر را غیر قانونی می­کند، حتی اگر تحلیل او طبق پیش بینی­ ها جلو نرود و فرد دچار ضرر مالی شوند باز هم نفس عمل آنها غیرقانونی است. فرانت رانینگ برای سفارش شخص یا نهاد دیگری غیر قانونی نیست به شرط آنکه اخبار آن قبلا عمومی شده باشد. صندوقی ممکن است اعلام کند که شاخص یک سهام تا ماه آینده افت قابل توجهی خواهد داشت. این صندوق نیاز دارد تا تمامی سهامی که در اختیار دارد را بفروشد. این منجر به کاهش قیمت سهام می­شود که البته به نقدینگی آن سهام و تعداد سهمی که صندوق در اختیار دارد بستگی دارد. یک فروشنده سهام با توجه به این اخبار می­تواند این سهام را برای فروش بگذارد و بر افت قیمت، فشار مستقیمی وارد کند. از آن جایی که این معامله­ گر بر اساس اخباری که عمومی شده عمل کرده، کار او غیر قانونی نیست.

https://www.investopedia.com/terms/f/frontrunning.asp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *