استراتژی های جایگزین برای معاملات سرعت بالا

معاملات پربسامد

در برهه ای از زمان، به نظر می رسید که معاملات سرعت بالا یا همانHFT ، کاملا بازار را به تصرف خود در خواهند آورد. در سال ۲۰۱۰، معاملات پربسامد بیش از ۶۰% حجم معاملات بازار سهام در آمریکا را تشکیل می داد. اما این روند شروع به افول کرد!

در سال ۲۰۰۹، معامله گران HFT حدود ۲۵/۳ میلیارد سهم در روز را جابه جا کردند. اما در سال ۲۰۱۲، با توجه به گزارش بلومبرگ، این مقدار تنها ۶/۱ میلیارد سهم بود. در همان زمان، طبق گزارش ارائه شده، میانگین سود از طریق HFT، “از حدود یک دهم یک سنت به ازای هر سهم به یک بیستم یک سنت” کاهش یافت.

در سال ۲۰۱۷، HFT تنها کمتر از نیمی از حجم معاملات داخلی آمریکا را تشکیل داد!

در معاملات پربسامد، کامپیوترهای قدرتمند از الگوریتم های پیچیده برای تحلیل بازارها استفاده می کنند و معاملات را در سرعت فوق العاده بالا و معمولا در حجم های زیاد اجرا می کنند. HFT به زیرساخت های معاملاتی پیشرفته­ای مانند کامپیوترهای پرقدرت با سخت افزارهای گرانقیمت نیاز دارد که هزینه سرسام آوری به دنبال خواهد داشت و باعث کاهش سودهای کسب شده را می شود. همچنین با افزایش رقابت در بازار، موفقیت تضمین شده نیست!

این مقاله به دنبال درک این مسئله است که چرا معامله گران درحال فاصله گرفتن از HFT می باشند و به دنبال چه استراتژی های جایگزینی می گردند.

چرا معاملات سرعت بالا (HFT) در حال افول است؟

هزینه ساخت و نگهداری یک برنامه ­ی معاملات پربسامد بسیار زیاد است. سخت افزارها و نرم افزارهای کامپیوتری قدرتمند، دائما نیازمند به­روزرسانی­های گران قیمتی هستند که سودهای کسب شده را می خورند!

بازارها به شدت پویا هستند و تبدیل همه پدیده ها به کدهای کامپیوتری ناممکن است. هم چنین، نرخ موفقیت در معاملات پربسامد به دلیل خطاهای الگوریتمها پایین است.

دنیای HFT شامل معاملات با فرکانس خیلی بالا (ultra HFT) نیز می شود. معامله گران این نوع معاملات، هزینه ای را برای دسترسی به بورسی که قیمت ها را کمی زودتر از بقیه بازارها نشان می دهد، پرداخت می کنند. این مزیت، یعنی داشتن زمان اضافی، منجر می شود که دیگر بازیگران بازار متضرر شوند. این وضعیت منجر به طرح ادعای حقوقی  “اقدامات ناعادلانه” و مخالفت رو به رشد علیه HFT شده است.

مقررات HFT رفته رفته سخت گیرانه تر می شود. در سال ۲۰۱۳، ایتالیا اولین کشوری بود که مالیاتی خاص را روی معاملات پربسامد اعلام کرد و سپس مالیاتی مشابه هم، به دقت توسط فرانسه پیگیری شد.

به علاوه بازار HFT بسیار پرطرفدار شده است. اشخاص و حرفه ای ها، هوشمندترین الگوریتم های خود را برای مبارزه، در مقابل یکدیگر قرار می دهند. حتی بازیگران، از الگوریتم های HFT برای شناسایی و رو دست زدن به دیگر الگوریتم ها استفاده می کنند. نتیجه نهایی، این می شود که برنامه های پرسرعت در حال مبارزه با هم هستند که همین سودهای ناچیز را هم کاهش می دهند.

به دلیل عوامل اشاره شده در بالا، یعنی هزینه های زیرساختی و اجرایی فزاینده و مالیات های جدید و مقررات رو به رشد، سودهای ناشی از معاملات پربسامد در حال کاهش است. در نتیجه معامله گران HFT در حال جابه جا شدن به سوی استراتژی های معاملاتی جایگزین می باشند.

جایگزین های نوظهور برای معاملات سرعت بالا

شرکت ها در حال حرکت به سمت استراتژی های معاملاتی کارآمد وکم هزینه ای هستند که مقررات بیشتری را در پی نداشته باشند.

  1. معاملات مومنتومی (Momentum Trading)

یکی از جایگزین های مورد استقبال برای HFT، اندیکاتور قدیمی تحلیل تکنیکال است که بر اساس تشخیص مومنتوم می باشد.

معاملات مومنتومی به دنبال تشخیص جهت حرکت های قیمتی است که انتظار می رود این حرکت ها برای مدتی (از چند دقیقه تا چند ماه) ادامه داشته باشند. زمانی که الگوریتم کامپیوتری، جهت را تشخیص دهد، معامله گران، یک یا چند معامله متناوب با سفارشات کلان را روی تابلو معاملات قرار می دهند. به دلیل اندازه بزرگ سفارشات، حتی تغییرات کوچک در قیمت ها، منجر به سودهای هنگفتی در طول زمان می شود.

به دلیل آنکه موقعیت های معاملاتی مبتنی بر معاملات مومنتوم باید برای مدت زمانی نگهداری شوند، ضرورتی برای انجام معاملات پرسرعت در کسری از ثانیه وجود ندارد که همین امر باعث می شود در هزینه های زیرساختی صرفه جویی قابل توجهی شود.

  1. معاملات خودکار مبتنی بر اخبار (Automated News-Based Trading)

در واقع این، خبرها هستند که بازار را به حرکت در می آورند!

بورس ها، خبرگزاری ها و شرکتهای فروش داده های مالی، از فروش اختصاصی اخبار به معامله گران کسب درآمد می کنند.

معاملات خودکار مبتنی بر تحلیل اتوماتیک آیتم های خبری درحال شتاب گرفتن است. درحال حاضر، برنامه های کامپیوتری، می توانند آیتم های خبری را بخوانند و در واکنش به آنها، اقدامات معاملاتی فوری را انجام دهند.

برای مثال، فرض کنید سهم شرکت ABC در حال معامله به قیمت ۴۰/۲۵$ است و در همین زمان، خبر فرضی زیر منتشر می شود: ABC سود تقسیمی ۲۰ سنتی به ازای هر سهم و تاریخ موثر سهامداران مشمول سود برابر با پنجم سپتامبر ۲۰۱۵ را اعلام می کند. در نتیجه، قیمت سهم به اندازه مقدار سود تقسیمی افزایش می یابد، یعنی قیمت سهم در حدود ۶۰/۲۵ $ می شود.

برنامه کامپیوتری می تواند کلمات کلیدی مانند “سود تقسیمی”، “مقدار سود تقسیمی” و “تاریخ ” را شناسایی کند و یک سفارش فوری روی تابلو ارسال کند. اما باید برنامه طوری نوشته شود که سهام ABC را فقط تا سقف ۶۰/۲۵$ خریداری کند.

این استراتژی مبتنی بر خبر، می تواند بهتر از HFT باشد چرا که در معاملات پربسامد، سفارشات باید در کسری از ثانیه و معمولا در مظنه های فعلی بازار ارسال شوند، در نتیجه ممکن است در قیمت های نامطلوبی اجرا شوند.

جدای سود تقسیمی، معاملات خودکار مبتنی بر اخبار، برای پیش بینی نتایج مزایده ها، گزارش های سه ماهه شرکت ها، دیگر اقدامات شرکت ها مانند تجزیه سهام و تغییرات نرخ ارز در فارکس برای شرکت هایی که مبادلات ارزی دارند،  مورد استفاده قرار می گیرد.

  1. معاملات مبتنی بر محتوای شبکه های اجتماعی (Social Media Feed-Based Trading)

بررسی فیدهای بلادرنگ شبکه های اجتماعی از منابع و بازیگران موثق بازار، یکی دیگر از روش های نوظهور در معاملات خودکار است که شامل تحلیل پیشگویانه از محتواهای شبکه های اجتماعی برای تصمیم گیری و ارسال سفارشات می باشد.

برای مثال، فرض کنید، X یک بازارگردان معتبر برای سه سهم مشهور است. فید اختصاصی شبکه اجتماعی وی شامل نکات بلادرنگ مرتبط با سه سهمش می باشد. بازیگران بازار، یعنی کسانی که به X برای شم معاملاتی اش اعتماد دارند، برای عضو شدن در فید بلادرنگ وی هزینه می کنند. محتواهای آپدیت شده وی، وارد الگوریتمهای کامپیوتری می شود تا محتوا و حتی لحن به کار رفته، مورد تحلیل و تفسیر قرار گیرد. در کنار X، ممکن است چندین بازیگر معتبر دیگر هم وجود داشته باشند که نکاتی را برای یک سهم خاص به اشتراک می گذارند. الگوریتم، همه آپدیت ها را از منابع موثق مختلف جمع آوری می کند و برای تصمیمات معاملاتی، آن ها را تحلیل می کند و در نهایت به طور خودکار، معامله را ارسال می کند.

ترکیب تحلیل های حاصل از محتوای شبکه های اجتماعی با دیگر ورودی ها، مانند تحلیل اخبار و گزارش های سه ماهه، می تواند منجر به روش پیچیده اما قابل اعتمادی برای تشخیص وضع بازار در حرکت یک سهم خاص شود. چنین تحلیل های پیش گویانه ای برای معاملات کوتاه مدت یک روزه بسیار پرطرفدار است.

  1. مدل توسعه نرم افزار پایدار (Firmware Development Model)

برای موفقیت در معاملات پربسامد، سرعت، فاکتوری ضروری است. عوامل موثر بر سرعت، شبکه ارتباطی موجود، پیکربندی کامپیوتر (سخت افزار) و قدرت پردازش برنامه ها (نرم افزار) می باشند.

مفهوم جدیدی وجود دارد که به معنای یکپارچه کردن سخت افزار و نرم افزار، برای ساختن “نرم افزار پایدار” یا “firmware” می باشد که به شدت پردازش و زمان تصمیم گیری الگوریتم ها را کاهش می دهد. چنین نرم افزار سفارشی، برای اجرای پرسرعت معاملات با سخت افزار یکپارچه و برنامه نویسی شده است.

این روش می تواند مشکل تاخیرهای زمانی و وابستگی را، در زمانی که یک سیستم کامپیوتری باید چندین برنامه مختلف را اجرا کند، حل کند. در گذشته همین تاخیر های زمانی به گلوگاه معاملات پربسامد تبدیل شده بودند.

حرف آخر

تعداد بسیار زیاد توسعه دهندگان نرم افزاری در کنار تعداد بسیار زیاد فعالان بازار، منجر به بازاری شلوغ می شود که فرصتها را محدود می کند و هزینه های عملیاتی را افزایش می دهد. چنین روندی باعث افول معاملات سرعت بالا شده است. با این حال، معامله گران در حال یافتن جایگزین هایی برای HFT هستند. عده ای در حال بازگشت به مفاهیم معاملاتی گذشته می باشند و عده ای دیگر از ابزارها و تکنولوژی های نوین بهره می برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *