تکامل فناوری های مبتنی بر نور و معاملات پربسامد

معاملات پربسامد

اگر بخواهیم مروری بر تکامل فناوری های مبتنی بر نور و معاملات پربسامد داشته باشیم باید از آنجا شروع کنیم که در سال ۲۰۱۵ توسط سازمان ملل و به مناسب صد و پنجاهمین سالگرد تبیین نظریه ی الکترومغناطیس توسط مکسول، به عنوان سال جهانی نور و فناوری های مبتنی بر نور نامگذاری شد. نزدیک به نیم قرن پیش، معادله ی مکسول منجر به پیدایش حوزه ی جدیدی در علم الکترومغناطیس شد که به مطالعه ی نیروی الکترومغناطیس و رابطه ی بین میدان های الکترومغناطیسی و نور می پردازد.

در چند دهه ی گذشته، تحقیقات قابل توجهی توسط دانشمندان حوزه های فیبر نوری و فناوری های نساجی نانو صورت گرفته تا موادی خلق شوند که از مجرای آنها، سرعت انتقال اطلاعات افزایش یابد و تقریباً به سرعت نور برسد.

امروزه دو شخص که بیش از ۴۰ هزار کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند، می توانند در کمتر از یک ثانیه به یکدیگر متصل شوند، یک فیلم سینمایی کامل را می توان در کمتر از یک دقیقه دانلود کرد و هم اکنون گوگل به روی پروژه ای به نام “اینترنت با سرعت نور” سرمایه گذاری کرده است که هدف آن استفاده از تمام دانش ها و فناوری های موجود برای افزایش سرعت نور است. یکی از بخش های جنبی پروژه، تشویق موسیقی دان ها به اجرای کنسرت هم نوازی از طریق اینترنت است!

تا به حال، سریعترین اپلیکیشن انتقال داده در حوزه ی معاملات با سرعت بالا یا معاملات پربسامد (HTF) مورد استفاده قرار گرفته که در این حوزه، حتی چند میلی ثانیه تأخیر نیز می تواند بر میزان سوددهی یک معامله تأثیرگذار باشد. صنعت مخابرات با کمک جدیدترین فناوری های موجود، در حال ارائه ی راه حل هایی برای رسیدگی به نیازهای بازار اوراق بهادار می باشد. اخیراً یک شرکت کانادایی، پروژه ای برای نصب کابل های فیبر نوری در کف اقیانوس منجمد شمالی را آغاز کرده تا دو مرکز مالی بزرگ جهان در آسیا (توکیو) و اروپا (لندن) را ظرف چند میلی ثانیه به یکدیگر متصل کند.

در دنیای معاملات، اطلاعات، ثروت است!

از شروع قرن نوزدهم، یعنی از زمانی که هنوز از کبوترهای نامه بر برای ارسال پیام استفاده می شد تا کنون، نیاز به دریافت سریعتر اطلاعات همیشه الهام بخش فناوری بوده است. اخیراً فیبرهای نوری شیشه ای به طور وسیعی مورد استفاده قرار گرفته اند که این فناوری موجب می شود اطلاعات در فضای خلأ و با سرعتی معادل دو سوم سرعت نور منتقل شوند. اگر اطلاعات از طریق هوا منتقل شوند، می توان این سرعت را افزایش داد.

مهندسین در حال انجام آزمایشاتی با لیزر و کابل های فیبری توخالی هستند که به نور امکان می دهد از طریق کانال های ایجاد شده در هوا حرکت کرده و ماهواره هایی که با انرژی خورشیدی کار می کنند تا بتوانند دستگاه های مولد سیگنال را در سراسر قاره ها به پرواز در بیاورند و اطلاعات معاملاتی را سریعتر به اقصی نقاط جهان منتقل کنند. با پیشرفت فناوری و تحولات بازار، شرکت های فعال در حوزه ی معاملات با سرعت بالا در کشورهای توسعه یافته به صورت تصاعدی در حال تصاحب حجم عمده ای از معاملات بازار هستند.

شکی نیست که در سالهای آتی، نظام مالی جهانی به میزان قابل توجهی تحت تأثیر فناوری های مورد استفاده ی شرکت های معاملاتی و صندوق های سهامی قرار خواهد گرفت. دانشمندان علوم رایانه ای، ریاضی دانان، فیزیک دانان و اقتصاددانان، همگی باید تحولات صورت گرفته در ساز و کار بازار و نیازهای پژوهشی این عرصه را به خوبی بشناسند تا بتوانند با ارائه ی مشاوره ی صحیح به قانونگذاران نظام بازار و مدیران و رهبران این عرصه، به شکوفایی سرمایه گذاری های اقتصادی کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *