توصیه های ضروری برای مبتدیانی که مبتنی بر اسپرد معامله می کنند

توصیه برای مبتدیان اسپرد تریدینگ

توصیه های ضروری برای مبتدیان در مورد معاملات مبتنی بر اسپرد (تفاوت بهای خرید و فروش)

معامله بر اساس اسپرد (تفاوت بهای خرید و فروش) به شما این امکان را می‌دهد که معامله‌ای جهت‌دار را با ریسک کمتری انجام دهید. پوزیشن گرفتن بر مبنای اسپرد (spread) به معنی خرید و فروش تعداد مساوی سهام از یک دارایی مشابه و از یک جنس اوراق بهادار ولی با قیمت‌های متفاوت یا تاریخ سررسید متفاوت است. در ذیل، چند توصیه‌ی مهم برای مبتدیانی که به دنبال انجام معاملات بر مبنای اسپرد (تفاوت بهای خرید و فروش) هستند، ارائه می‌شود.

تحقیق کنید

نوسان‌گیران خرد، به دلیل پیچیدگی بیشتر تحلیل‌های لازم، معاملات مبتنی بر اسپرد را مرتباً انجام نمی‌دهند، چرا که این معاملات به جای تحلیل عرضه و تقاضای کلی، نیازمند تحلیل عرضه و تقاضای نسبی دو معامله است. علیرغم این موضوع، شما نیز همانند نوسانگیران  خرد به کسب سود از تفاوت قیمت خرید و فروش بسیار علاقمند هستید چرا که اگر اینگونه معاملات به درستی انجام شوند، می توانند سود بالقوه با نوسان کمتر را افزایش دهند.

پس توصیه می‌شود، در مورد اوراق بهاداری که به دنبال معامله‌ی آنها هستید و هرگونه اخباری یا داده‌های مهم اقتصادی که می‌توانند بالقوه بر معامله تأثیر بگذارند، تحقیقات لازم را انجام دهید. همیشه از آخرین اخبار و آخرین چارت‌های سهام مطلع باشید و هیچگاه فقط به تحلیل‌های تکنیکال تکیه نکنید، تحلیل‌های بنیادی می‌توانند سازنده یا مخرب باشند. پس درست آن است که جلسات سالانه‌ی مجامع عمومی، گزارشات فصلی، رده‌بندی‌های تحلیل، تاریخ توزیع سهام و نظایر اینها را دنبال کنید.

معاملات کاغذی

افراد مبتدی می‌توانند برای مدتی قبل از سرمایه‌گذاری با پول واقعی، معاملات کاغذی انجام دهند. این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید استراتژی انتخابی خود را با دقت بیشتری بررسی کنید. حد ضرر خود را انتخاب کرده و برنامه‌ریزی کنید که با چه روشی قصد کسب سود دارید و چرا این روش را انتخاب کرده‌اید و بررسی کنید که آیا استراتژی انتخابی، نتایج مطلوب را به شما ارائه می‌دهد یا خیر.

معاملات کاغذی - اسپرد تریدینگ

با سرمایه کم شروع کنید

اگر مبتدی هستید یا تازه به معاملات مبتنی بر اسپرد وارد شده‌اید، با معاملات کوچک‌تر شروع کنید، چرا که در ابتدای مسیر مرتکب اشتباهاتی خواهید شد و اهرمی که استفاده می‌کنید، ممکن است به ضرر شما عمل کند. البته بیان این نکات برای دلسرد کردن شما نیست بلکه به این دلیل است که از ماهیت کاری که انجام می دهید آگاه شوید، چرا که به عنوان یک مبتدی ممکن است تصمیماتی بگیرید که در بلندمدت، هزینه‌هایی سنگینی به شما تحمیل کند. پس مهم است که قبل از انجام معاملات بزرگ، بتوانید با انجام معاملات خُرد، شناختی عمیق و تجربه‌ای واقعی از معاملات مبتنی بر اسپرد به دست آورید!

تحرکات بازار را دنبال کنید

معمولاً در ۳۰ تا ۶۰ دقیقه‌ی اول هر جلسه معاملاتی، بیشترین تحرکات دیده می‌شود. معامله کردن در این زمان به ریسک‌پذیری شما بستگی دارد. در بخش‌هایی معامله کنید که آنها را به خوبی می‌شناسید، زیر اگر درباره‌ی شرکت‌های سهامی اطلاعات به روز شده نداشته باشید یا عوامل تأثیرگذار بر موقعیت معاملاتی خود را نشناسید، معامله‌ی شما به قمار تبدیل می‌شود! پس اطمینان حاصل کنید که بازار و بخش‌های آن را به خوبی می‌شناسید.

استراتژی ریسک پایین

معاملات مبتنی بر اسپرد ، به دلیل ماهیت تأمین شده ی موقعیت‌های معاملاتی‌شان (باز کردن دو معامله در جهت مخالف یکدیگر)، نوسان کمتر/خطر کمتری دارند. البته به دلیل ریسک کمتر، می‌توانید مبلغ بسیار کمتری را وارد بازار بورس کنید. پس معاملات مبتنی بر تفاوت قیمت خرید و فروش، نسبت به یک وضعیت معاملاتی کاملاً دقیق، به شما امکان بهره‌برداری از نرخ ریسک به ریوارد کمتری می‌دهد.

معاملات اسپرد آتی مؤسسات بازرگانی بزرگ

در بازارهای اوراق بهادار، معاملات مبتنی بر اسپرد به معنای همزمانی خرید یک سهام در قرارداد آتی و فروش سهام در یک قرارداد دیگر است. این قراردادها می‌توانند مربوط به یک نوع سهام یا اوراق بهادار ولی با سررسید پرداخت متفاوت باشند؛ همچنین می‌توانند مربوط به دو سهام متفاوت اما مرتبط، یا مربوط به یک نوع سهام باشند که در دو محل مختلف معامله می‌شود. به عنوان یک شرکت بازرگانی، می‌توانید از معاملات مبتنی بر تفاوت قیمت خرید و فروش برای باز کردن دو معامله خلاف جهت یکدیگر و در دو زمان متفاوت استفاده کنید. این امر به پوشش دادن هزینه‌های نگهداری و تأمین مالی صورت موجودی‌ها کمک می‌کند.

گام بعدی

شما نیز می توانید با آموختن استراتژی‌های رایج معاملات خودکار نظیر VWAP، آربیتراژ شاخص، آربیتراژ آماری و استراتژی های رویداد-محور آغاز کنید.

 

منبع : https://www.quantinsti.com/blog/8-spread-trading-tips-for-beginners/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *