آشنایی مقدماتی با کارکرد الگوریتم‌های معاملاتی (قسمت سوم)

بورس

برای سال‌ها، پژوهش‌های مالی بر روی جنبه‌های مختلف خرید یک سهم یا اوراق متمرکز شده بود و صندوق‌ها، دلارهای فراوانی را سرمایه‌گذاری و ساعت‌ها بر روی موقعیت‌های برتر در بازار تحقیق و با ابزارهای مختلف مدیریت ریسک کار می‌کردند و به این ترتیب در مورد جنبه اجرایی آن (الگوریتم‌های اجرای معاملات)، بررسی‌های خیلی کمتری داشتند.

در طول دهه اخیر، اکثر موضوعات تحقیقاتی به سمت یافتن ارزش پنهان اجرای بهینه معاملات در بازار (Hidden value of implementation)، هدایت شده است.

الگوریتم‌ها نسبت به واکنش به تغییرات شرایط و رژیم بازار و وقایع پیش بینی نشده، بهتر و سریع تر عمل می‌کنند. آن‌ها توانایی بهتری دارند که سازگاری بین تصمیمات سرمایه گذاری و ساختارهای معاملاتی را تضمین کنند، که نتیجه آن کاهش هزینه اثرات بازار(market impact cost)، ریسک زمانی کمتر و درصد بالاتری از سفارشات معامله شده (هزینه فرصت کمتر) خواهد بود.

کلیه کارکرد الگوریتم‌های معاملاتی اجرا (Trade Execution Algorithms) بر پایه ۲ موضوع زیر است:

🔹کاهش هزینه معاملاتی (خرید پایین‌تر و فروش بالاتر)

🔹کاهش اثرات بازار (پنهان بودن)

 

الگوریتم‌ها قیمت، تعداد و زمان معاملات را مدیریت می‌کنند و این در حالی است که دائما نسبت به تغییر شرایط بازار واکنش نشان می‌دهند.

در این الگوریتم‌ها شما می‌توانید تمام سفارشات را تحت کنترل داشته باشید. نوع نمایش سفارشات (درصد هیدن و آشکار)، باندهای قیمتی (حداقل و حداکثر قیمت خرید یا فروش)، باندهای حجمی (حداقل و حداکثر حجم خرید یا فروش)، باندهای زمانی (زمان شروع و پایان یک الگوریتم)، زمان‌های انتظار و رفرش کردن و همچنین زمان شتاب گرفتن یا کاهش شتاب معامله بر اساس اهداف سرمایه‌گذاری و شرایط واقعی بازار را تعیین می‌شود.

همچنین شما می‌توانید الگوریتم‌ها را به صورت دستی به حالت تعلیق درآورده و کلیه سفارشات را لغو و یا آن‌ها را فورا اصلاح کنید.

 

یادگیری عمیق ماشین

استفاده ازتکنیک یادگیری عمیق ماشین وتمرینات زیاد معاملاتی باعث باتجربه شدن الگوریتم ها خواهد شد. بدین ترتیب آن ها در شرایط سخت، درصورتی که خوب طراحی و آموزش دیده باشند، میتوانند تصمیمات بهتری بگیرند.

ما در تحلیلگر امید الگوریتم هایی را برای اجرای بهینه معاملات پیاده سازی کرده ایم که علاوه بر مزایای بالا، به دلیل مهیا کردن زیر ساخت مناسب (co-location, low latency connections)، سرعت اجرای بالایی در معاملات دارند. این امر سبب می شود به عنوان سرمایه گذار بتوانید از مزایای سرعت اجرای بالای سفارشات بهره بگیرید.

به عنوان مثال می توانید در هنگام عرضه شدن صف خرید سهام خود را به فروش برسانید و یا جابجایی بلوکی سهام خود را روی تابلو معاملات انجام دهید.

الگوریتم ها چطور استراتژی ما را در بازار مخفی می کنند؟

از اولین مقالاتی که برای استفاده از الگوریتم های اجرای معاملات (trade execution algorithms) منتشر شده دلیل اصلی استفاده از الگوریتم ها را این نکته عنوان کرده است.

.(The demand for a large amount of liquidity will typically affect the cost of the trade in a negative fashion (slippage

در روش سنتی تقاضا برای حجم زیادی از خرید یا فروش سهم در بازار باعث افزایش هزینه معاملاتی و ایجاد تغییرات زیاد قیمتی خواهد شد. کلمه slippage اشاره به لغزش قیمت به سمت بالا یا پایین وقتی که حجم زیادی خرید یا فروش توسط یک سرمایه گذار انجام می شود.

 

Algorithms are good at stealth, but they also provide an unambiguous audit trail.

3 Responses to “آشنایی مقدماتی با کارکرد الگوریتم‌های معاملاتی (قسمت سوم)”

  1. seoarzan.ir گفت:

    نه تنها این مطلب بلکه بقیه مطالبوبسایت‌ هم خیلی مفید
    بودند. تشکر میکنم به خاطر مطالب خوبتون.

  2. عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *