استراتژی معاملاتی “میانگین موزون حجم قیمت”

میانگین موزون حجم قیمت (VWAP)

در علوم ریاضیات و کامپیوتر، الگوریتم بعنوان مجموعه ای از دستورالعمل ها و قوانین برای محاسبه یا انجام یک وظیفه خاص تعریف می شود. معاملات الگوریتمی مدلی چند مرحله ای برای معامله یک سفارش به روش خاص می باشد.

 مثال

یک سفارش فروش ۱۰۰،۰۰۰ تایی از سهام داده شده است. الگوریتم می تواند به روش های مختلف، این کار را انجام دهد. می تواند بر اساس دستوری که به آن داده می شود، تمام این مقدار سفارش را با یک سفارش محدود و با توجه به بهترین قیمت بازار اجرا کند. روش دیگر این است که این اندازه از سفارش را به قسمت هایی تقسیم کند و در طول چند ساعت آنها را ارسال کند.

الگوریتم ها بر مبنای ترکیبی از داده های تاریخی و داده های لحظه ای بازار، در مورد نوع، قیمت و اندازه این سفارش های کوچک تصمیم گیری می کنند. الگوریتم هر چه که باشد،  اجرای آن از طریق یک سیستم کامپیوتری، کاملا خودکار شده است تا این سفارش ها را ارسال و کنترل کند.

معمولا در معاملات الگوریتمی، به دخالت شخص نیازی نمی باشد. با این حال، بسته به الگوریتم، سیستم محاسباتی می تواند به منظور بهبود لحظه ای الگوریتم و یا لغو سفارش ها، توسط شخص معامله گر کنترل شود.

یک مثال ساده از معاملات الگوریتمی در زیر آورده شده است. سفارش مربوط به فروش ۱۰۰،۰۰۰ سهم XYZ در طول مدت زمان چهار ساعت می باشد. به روش بسیار ساده و در عین حال نامطلوب، الگوریتم می تواند ۲۵،۰۰۰ سهم را در هر ساعت، صرفنظر از قیمت بازار، بفروشد. چنین الگوریتمی قابل پیش بینی است و همچنین نمی تواند قیمت و حجم های بازار را در نظر بگیرد.

از طرف دیگر، الگوریتمی که بتواند این دو پارامتر را در نظر بگیرد، الگوریتمی است که برمبنای VWAP (میانگین موزون حجم قیمت) می باشد.

میانگین موزون حجم قیمت (VWAP) یک ابزار معاملاتی است که توسط معامله گران استفاده می شود. این ابزار، اغلب توسط معامله گران کوتاه مدت و نرم افزار های معاملاتی الگوریتم محور استفاده می شود و بعنوان یک مقیاس برای تصمیم گیری نسبت به خرید یا فروش سهم در نظر گرفته می شود.

ایده کلی این است که اگر سهمی را در قیمت پایین تر از VWAP خرید کنید، خرید شما خوب است و به طور مشابه، اگر سهمی را در بالاتر از VWAP، بفروشید فروش شما خوب بوده است!

ساختار استراتژی خودکار VWAP

۳ عنصر اصلی استراتژی VWAP شامل تحلیل قبل از سفارش (Analysis of Incoming orders)، توزیع حجمی هوشمند (Intelligent volume distribution) و اجرای سفارش ها به صورت هوشمند (Intelligent volume distribution) می باشد.

تحلیل قبل از سفارش

تحلیلی که قبل از معامله انجام می شود و نتیجه آن این است که هر سفارشی که مناسب تر باشد، فیلتر می شود. هر معامله ای که نقد شونده باشد یا نسبت بیشتری با میانگین حجم روزانه داشته باشد، توجه را به خودش جلب خواهد کرد.

توزیع حجمی هوشمند

عنصر اصلی یک استراتژی VWAP موفق، تخمین صحیح توزیع حجمی می باشد. در طول زمان دلخواه، سیستم، تخمینی از الگوهای حجمی سهم به صورت روزانه یا ساعتی می زند. به منظور ارتباط دادن این الگوهای حجمی تصویر شده، یک توزیع معاملاتی ایجاد می شود. در طول این مدت، معاملات بیشتری انجام می شوند و همانطور که انتظار می رود حجم معاملات سنگین تر شود و اینجاست که با انتخاب این حجم های کم، اثر بازار کمینه می شود و به سفارش اجازه می دهد که از نقدشوندگی بسیار خوب نفع ببرد.

اجرای سفارش به صورت هوشمند

آخرین عنصر مهم یک استراتژی موفق خودکار، توانایی در بهترین اجرای سفارش نسبت به توزیع حجم مورد انتظار است. مجموعه ای از قوانین برای حفظ تعادل بین معاملات غیرفعال (Passive Order) و عایدی اسپرد (Earn Spread) برای ماندن در جدول زمانی روزانه وجود دارد.

آنجایی که معامله گر بتواند با قیمت بهتری نسبت به VWAP معامله کند، توانایی هایش ارزیابی می شود. اگرچه استراتژی های VWAP ساده به نظر می رسند اما اجرای آنها کمی مشکل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *