معاملات الگوریتمی چیست؟

معاملات الگوریتمی

معاملات الگوریتمی، به “algo trading” و “معاملات جعبه سیاه” نیز مشهور است. این سیستم از مدل‌ها و فرمول‌های ریاضیات، برای تصمیم‌گیری سریع و انجام سریع معامله در بازارهای مالی استفاده می‌کند. معاملات الگوریتمی به معنی استفاده از برنامه‌های کامپیوتری و الگوریتم‌های پیچیده برای طراحی و شناسایی استراتژی‌های معاملاتی با هدف کسب بازده‌ی بهینه می‌باشد.

بعضی از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مانند آربیتراژ، اسپردینگ بین بازاری، بازارگردانی و نوسان‌گیری، می‌توانند از طریق معاملات الگوریتمی بهبود یابند. پلتفرم‌های الکترونیکی می‌توانند به طور کامل، استراتژی‌های سرمایه‌گذاری و معاملاتی را اجرا کنند. به همین ترتیب، الگوریتم‌ها قادرند دستورات معاملاتی را تحت شرایط خاص قیمت، حجم و زمان معاملات اجرا کنند.

به دلیل اینکه سهام زیادی، روزانه توسط سرمایه‌گذاران حقوقی خریداری می‌شود، آنها بیشترین استفاده را از معاملات الگوریتمی دارند. الگوریتم‌ها، به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد بدون تغییر چشم‌گیری در قیمت و به تبع آن افزایش هزینه‌ها، سهامشان را با بهترین قیمت ممکن خریداری کنند.

استراتژی معاملات الگوریتمی

مزایای معاملات الگوریتمی

 • الف) سرعت عمل بالا

اجرای معاملات در کامپیوترهای جدید می‌تواند در کمتر از چند نانوثانیه انجام شود. در حالیکه معامله‌گر نمی‌تواند در این زمان موس خود را حرکت دهد، چه رسد که تصمیم‌گیری و سپس خرید کند.

 • ب) حذف احساسات و عواطف انسانی

معامله‌گران خیلی از دارایی‌شان را به علت احساساتشان از دست می‌دهند. شخص نسبت به ترس و اضطراب‌های ناگهانی واکنش نشان می‌دهد و زمانی که قیمت‌ها به سرعت می‌ریزند، اقدام به فروش می‌کند.

 • ج) امکان آزمایش سیستم در گذشته (بک تست)

معامله‌گر می‌تواند، الگوریتم خود را روی اطلاعات گذشته سهام مختلف ارزیابی و مشاهده کند در صورت استفاده از این الگوریتم در گذشته چه سودی کسب می‌کرده است.

 • د) اکثر استراتژی‌ها به راحتی مقیاس‌پذیرند

اگر شما بتوانید ۵۰ میلیون تومان در سال با استفاده از معاملات الگوریتمی بدست آورید، از لحاظ تئوری می‌توانید با دو برابر کردن حجم سفارشات خود در سال ۱۰۰ میلیون تومان کسب کنید! البته ضرر شما نیز در سال دو برابر خواهد شد و افزایش حجم سفارش بیش از حد مشخص می‌تواند باعث ضعیف‌تر شدن عملکردتان شود.

 • هـ) افزودن تمرکز فکری معامله‌گران

یک سیستم معاملات الگوریتمی، هیجان را از معامله‌گر می‌گیرد و از مشغولیت ذهنی او می‌کاهد. این امر موجب می‌شود روی بهینه‌سازی و بهبود استراتژی‌ها و مدیریت سرمایه تمرکز کند.

 • و) یک بار برای همیشه

زمانی که یک سیستم تکمیل شود، دیگر نیازی به کار کردن مستقیم با آن نیست تا وقتی که سیستم از کار بیافتد یا شرایط بازار به اعمال تغییر رویه سیستم احتیاج داشته باشد.

 • ز) کمک به شکل‌گیری بازار کارا

با گسترش معاملات الگوریتمی، به دلیل افزایش حجم معاملات در بازار، دست‌کاری در قیمت‌ها سخت‌تر شده و بازار نسبت به تحلیل‌ها کاراتر عمل خواهد کرد.

 • ح) گمنامی

به دلیل تعداد بالای معاملات با حجم کم، همیشه تاثیر این معاملات در بازار گمنام است و ردیابی آنها توسط دیگر معامله‌گران به سختی امکانپذیر است.

معرفی انواع معاملات الگوریتمی

الگوریتم‌های اجرای معاملات (Trade Execution Algorithms)

این الگوریتم تاثیرات خرید یا فروش را در بازار به کمترین حد ممکن خود می‌رساند. معمولا این الگوریتم‌ها زمانی اهمیت پیدا می‌کنند که حجم معامله بسیار بالا باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌شود اینجا کلیک کنید.

الگوریتم‌های سیگنال‌یاب (SIA-strategy implementation algorithms)

این الگوریتم‌ها اطلاعات بازار را اسکن می‌کنند و به صورت لحظه‌ای در حال محاسبه شاخص‌هایی برای ارائه سیگنال خرید یا فروش هستند. برای خرید یا فروش سیگنال این الگوریتم‌ها، از الگوریتم‌های اجرای معاملات استفاده می‌شود.

معاملات سرعت بالا یا پربسامد (HFT)

با پیشرفت سرعت و قدرت موتورهای معاملاتی، دسته جدیدی از معاملات به مرور در دنیا به نام «معاملات سرعت بالا یا پربسامد» متولد شد. اینگونه معاملات شیوه‌ای از معاملات در بازار سهام است که با تکنولوژی‌های مرتبط با کامپیوتر و الگوریتم‌های قوی محاسباتی، با تاخیر بسیار کم و سرعت بالا ارسال سفارش می‌کند. الگوریتم‌های بازارگردانی، آربیتراژ آماری و شناسایی حجم از این نوع معاملات محسوب می‌شوند.

استراتژی‌های محبوب معاملات الگوریتمی

از استراتژی‌های محبوب می‌توان به آربیتراژ، معامله قبل از توازن مجدد (rebalancing) صندوق شاخصی، بازگشت به میانگین و نوسان‌گیری اشاره کرد که در ادامه، نحوه بهینه‌سازی این استراتژی‌ها توسط الگوریتم‌ها، توضیح داده خواهد شد.

 

آربیتراژی

به کسب سود به دلیل اختلاف قیمت یک سهم در دو بازار مختلف، آربیتراژ می‌گویند که بیشتر در بازارهای بین‌المللی انجام می‌شود. برای مثال، شرکت‌هایی هستند که می‌توانند از مواد اولیه یا نیروی کار ارزان‌تر دیگر کشورها سود کسب کنند. این شرکت‌ها قادرند هزینه‌ها را کاهش و به تبع آن، سود را افزایش دهند. مثالی دیگر اینکه فرض کنید قیمت خودرو در کارخانه ۲۰ میلیون تومان و در نمایندگی ۲۱ میلیون تومان است. فردی که توانایی این را دارد که خودرو را از کارخانه بخرد و با قیمت نمایندگی بفروشد، در واقع به اندازه یک میلیون تومان از آربیتراژ معامله سود برده است.

آربیتراژ همچنین می‌تواند در معامله قراردادهای آتی S&P و سهام S&P500 به کار گرفته شود. وجود اختلاف قیمت در قراردادهای آتی S&P و سهام S&P500 امری شایع است و زمانی این اتفاق می‌افتد که سهامی در بازارهای NASDAQ و NYSE معامله شود و قیمت آن نسبت به قراردادهای آتی S&P یا بیشتر باشد و یا کمتر؛ این جاست که فرصتی برای آربیتراژ فراهم شده است.

معاملات الگوریتمی پربسامد (HFT)، می‌توانند این حرکت قیمت‌ها را ردیابی کنند و به محض یافتن اختلاف قیمت، نهایت استفاده را از این فرصت ببرند.

معامله قبل از توازن مجدد صندوق شاخصی

پس‌اندازهای بازنشستگی اکثرا در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، سرمایه‌گذاری می‌شوند. این صندوق‌ها دائما طوری تنظیم می‌شوند که دارایی‌های پایه صندوق را براساس قیمت‌های جدید بازار به روز رسانی کنند. قبل از اینکه چنین توازن مجددی رخ دهد، دستورات معاملاتی از پیش برنامه‌نویسی شده، توسط استراتژی‌های معاملات الگوریتمی اعمال می‌شوند که می‌توانند سود را از سرمایه‌گذاران به معامله‌گران الگوریتمی انتقال دهند.

بازگشت به میانگین

بازگشت به میانگین، یک روش ریاضی است که میانگین متحرک بیشترین و کمترین قیمت سهام را در یک دوره محاسبه می‌کند. این دسته از الگوریتم‌های معاملاتی، فرض می‌کنند که همواره قیمت‌ها به میانگین باز می‌گردند. معاملات الگوریتمی، این میانگین را محاسبه کرده و از سود بالقوه نهفته در این جابجایی قیمت سهام، بهره می‌برند، چه اینکه قیمت در حال دور شدن از قیمت میانگین باشد و یا اینکه به سمت آن حرکت کند.

به عنوان مثال، اگر سهمی از میانگین ۲۰۰ روزه خود بسیار پایین‌تر باشد، این دسته از الگوریتم‌های معاملاتی این سهم را خریداری می‌نمایند، با این امید که قیمت به میانگین باز گردد.

بعضی استراتژی‌های محبوب نیز می‌توانید اینجا ببینید.

نوسان‌گیری

نوسان‌گیرها از معاملات سریع و متناوب در یک روز بر روی تفاوت مظنه خرید و فروش، سود کسب می‌کنند. در این استراتژی، حرکات قیمت باید کمتر از اسپرد ورقه بهادار باشد. این حرکات، در یک دقیقه یا کمتر رخ می‌دهند، بنابراین به دلیل نیاز به تصمیم‌گیری سریع، می‌توانند بوسیله فرمول‌های معاملات الگوریتمی بهینه شوند.

دیگر استراتژی‌ها مانند کاهش هزینه‌های معاملاتی و دیگر استراتژی‌های مرتبط با بازار غیرشفاف (dark pool) نیز به وسیله معاملات الگوریتمی قابل بهینه‌سازی هستند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به این لینک سر بزنید.

3 Responses to “معاملات الگوریتمی چیست؟”

 1. علی گفت:

  با سلام،آدرس شرکت جهت ملاقات حضوری امکان پذیر میباشد.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *