صندوق های پوشش ریسک (هج فاند)

صندوق های پوشش ریسک (هج فاند) چگونه از اهرم استفاده می کنند؟

 تعریف هِج 

همیشه چیزهایی در زندگی هستند که از داشتنشان آزرده خاطر هستیم، ریسک یکی از آنهاست و اغلب اوقات، افراد باهوشی که اسیر حرص نیستند،  روش های جدیدی برای حفاظت از خودشان در مقابل مخاطرات آینده کشف می کنند. این اکتشافات به این دلیل است که انسان ها پیامد های عدم قطعیت را می فهمند و به همین دلیل آرزو دارند که بتوانند “خطر” تغییر را به شکلی از بین ببرند. البته ساده انگارانه است اگر فکر کنیم که حتی با وجود ابزارها و راهکارهای جدید، می توانیم احتمال هرگونه تغییر را از بین ببریم، چرا که این دنیا بی نقص نیست و همین تعادل بین کمال و نقصان است که باعث چرخش آرام این سیاره بر محور خود شده است.

 همه ی ما می دانیم که با آمدن زمستان، احتمال سرماخوردگی دو برابر می شود، پس با شروع زمستان، اغلب برای پیشگیری از بیماری، واکسن آنفولانزا می زنند، پالتوهای ضخیم به تن می کنند و از لحاف های پشمی استفاده می کنند. مانند همه ی بخش های دیگر زندگی، در دنیای تجارت نیز ویژگی های مشابهی دیده می شود. برای مثال، در تجارت از سیاست های بیمه ای خاصی برای کاهش استرس مالی ناشی از حوادث غیرمترقبه استفاده می شود. البته هر چیز هزینه ای دارد. به هر حال در دنیای تجارت، کسب سود اولویت اول دارد. پس در بخش سرمایه گذاری نیز ابزارهای خاصی به وجود آمده تا بخشی از مخاطرات ناشی از تبدیل پول به سرمایه را پوشش دهد و کسب سودِ آتی را نیز تضمین کند. معاملات هج، یکی از این ابزارهاست.

انجام معامله ی هج در حوزه ی سرمایه گذاری به معنی کاهش ریسکِ از بین رفتن سرمایه در آینده است، چرا که قیمت، یک امر نوسانی و خارج از اختـیار ماست. هج کردن (باز کردن دو معامله در جهت خلاف یکدیگر) اغلب وقتی صورت می گیرد که در حال معامله ای هستیم که در آینده قصد خرید یا فروش آنها را داریم. صندوق پوشش ریسک (هج فاندها)، همانطور که از اسمش پیداست، یک صندوق اوراق بهادار سرمایه‌گذاری است که با استراتژی های مختلف سرمایه گذاری تطبیق پیدا می کند تا با استفاده از نوسان آتیِ قیمت ها، سود بیشتری را نصیب سرمایه گذاران کند.

صندوق های پوشش ریسک

 

استفاده از اهرم (نسبت بدهی به دارایی خالص متغیر)

اهرم به معنای استفاده از سرمایه یا حقوق صاحبان سهام برای سرمایه گذاری است، با این پیش بینی که سود حاصله از سرمایه گذاری بیش از بهره ی پرداختی به صاحبان سرمایه خواهد بود. در صنعت سرمایه گذاری، اهرم ابزاری بسیار مهم است و صندوق های پوشش ریسک هم از اهرم استفاده می کنند.

صندوق های پوشش ریسک در حال حاضر بیش از گذشته در حال جذب سرمایه برای خرید سهام هستند و دریافت وام از شرکت های کارگزاری بازار سهام نیویورک به بالاترین حد خود در چهار سال گذشته رسیده است. این موضوع نشان می دهد که اعتبار این صندوق ها افزایش پیدا کرده و اعتماد به این صندوق ها به درجه ای رسیده که در سال ۲۰۰۸ بود. بر اساس گزارش مورگان استنلی (Morgan Stanley)، اهرم در بین صندوق های پوشش ریسک که بر روی افزایش و کاهش قیمت های سهام سرمایه گذاری می کنند، به درجه ای از قدرت رسیده که از سال ۲۰۰۴ تا کنون تجربه نشده بود.

افزایش اهرم در بازار سهام نیویورک، نشانه ای مثبت است و حاکی از آن است که اعتماد به نفس افرادی نظیر مدیران صندوق ها و سرمایه گذارانی که در این صندوق ها سرمایه گذاری می کنند، بالاتر رفته است. این موضوع همچنان نشان می دهد که سرمایه گذاران به قدری به این صندوق ها اطمینان دارند که با انتظار نتایج مثبت، اعتبار مدیران صندوق های پوشش ریسک را افزایش دهند. یکی از ملزومات رشد اقتصادی، افزایش امید به آینده ی بازار در بین سرمایه گذاران است.

البته افزایش اهرم به این معناست که در صورت کاهش ارزش سهام، صندوق های پوشش ریسک متحمل ضرر بیشتری خواهند شد. تا وقتی که وجود این ریسک، باعث بالاتر رفتن بازده مالی این صندوق ها می شود، بازار در همین جهت (قوی تر شدن صندوق های پوشش ریسک ) حرکت خواهد کرد. مدیران صندوق های پوشش ریسک اعلام کرده اند که رکورد درآمد و تعیین ارزش این صندوق ها که تنها ۹٫۸ درصد زیر میانگین شش دهه ی گذشته است به بالاتر رفتن استانداردهای جهانی و حرکت به سمت رکورد تعیین شده در اکتبر ۲۰۰۷ کمک خواهد کرد.

امسال برای صنعت صندوق های پوشش ریسک، سرمایه گذاران و مدیران صندوق های پوشش ریسک، سالی بسیار مهم است چرا که همه ی این اشخاص به دقت در حال رصد بازار خواهند بود. هرگونه افزایش اهرم می تواند حاکی از این باشد که صندوق های پوشش ریسک و مؤسسات سرمایه گذاری، اطمینان خود به این صنعت را باز یافته اند. بسیاری از صندوق های پوشش ریسک از اهرم برای برنامه ریزی کوتاه مدت و بلندمدت درباره ی مازاد سرمایه استفاده می کنند. البته لازم به ذکر است که این صندوق ها همیشه از اهرم (نسبت بدهی به دارایی خالص متغیر) استفاده نمی کنند.

استفاده ی بیش از حد از نسبت بدهی به دارایی خالص ممکن است تأثیرات فاجعه باری بر سیستم مالی بگذارد. اهرم می تواند توسط صندوق های پوشش ریسک و سایر مؤسسات فعال در صنعت سرمایه گذاری در جهت چند برابر کردن سود استفاده شود، اما از جهتی دیگر، زمانی که در جریان معاملات مبتنی بر اهرم ضرری واقع شود، این ضرر نیز چند برابر خواهد شد. در حال حاضر برخی سرمایه گذاران نگرانی خود را از سطوح بالای اهرم که از سال ۲۰۰۸ تا کنون بی سابقه بوده ابراز کرده اند. بیم آن می رود که کوچک ترین افت ناگهانی در قیمت سهام باعث از هم گسیختگی بازار سهام و اقتصاد شود. این نکته از آن جهت حائز اهمیت است که برخی سرمایه گذاران در حال افزایش سرمایه گذاری هستند و چنین اشخاصی اهرم صندوق های پوشش ریسک را به دقت بررسی کنند تا در صورت افت ناگهانی قیمت سهام از ضررهای هنگفت، پیشگیری کنند.

بدیهی است که اهرم، ابزاری بسیار مهم و سومند برای مدیران صندوق های پوشش ریسک است اما استفاده ی بیش از حد مؤسسات مالی از این ابزار می تواند باعث بروز مشکلاتی در سیستم مالی شود. موفق ترین مدیران صندوق های پوشش ریسک کسانی هستند که دقیقاً می دانند استفاده از اهرم در چه زمانی سودبخش و چه هنگامی باعث ضرر است.

 

منبع : https://www.quantinsti.com/blog/how-hedge-funds-use-leverage/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *